Nawigacja

Aktualności

Najlepsza produkcja filmowa IPN „Paszporty Paragwaju” już w sieci

24 marca 2020 r., o godzinie 17.00 odbyła się internetowa premiera filmu Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”. Film można obejrzeć na stronie głównej IPN, w serwisach społecznościowych IPN (IPNtv w serwisie youtube, na @ipn.gov.pl na Facebooku).

Film dokumentalny „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka został wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej w 2018 r. Jego kinowa premiera odbyła się w 30 stycznia 2019 r. Film dotknął bardzo ważnego, mało znanego szerszemu odbiorcy wątku historii Polski, jakim była działalność grupy posła Aleksandra Ładosia na rzecz ratowania Żydów. W skład tej grupy  wchodzili: zastępca Aleksandra Ładosia Stefan Ryniewicz, wicekonsul RP Konstanty Rokicki, attaché polskiego poselstwa Juliusz Kühl i dwóch przedstawicieli organizacji żydowskich – Abraham Silberschein (Światowy Kongres Żydów i założony przez niego RELICO – Committee for Relief of the War-Stricken Jewish Population) oraz Chaim Eiss (Agudat Israel). Grupa ta w latach 1941-43 zajmowała się podrabianiem i szmuglowaniem ze Szwajcarii do Polski i innych krajów Europy paszportów krajów Ameryki Łacińskiej dla Żydów.

Zwiastun filmu

Zapraszamy do obejrzenia filmu

Wersja polska oraz napisy w 8 językach

„Paszporty Paragwaju” to najlepsza produkcja filmowa Instytutu Pamięci Narodowej. Pokazywana wielokrotnie na terenie całego kraju, w telewizji publicznej, a co najważniejsze w wielu krajach na świecie. Pokazy te organizowane były przez polskie placówki dyplomatyczne (ambasady, konsulaty), Polskie Instytuty Kultury, stowarzyszenia, jak i żydowskie centra kulturalne. Tak szeroki odbiór filmu na świecie był możliwy dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Film ma dwie wersje lektorskie: polską i angielską, zostały przygotowane również napisy w kilku językach, m.in. niemieckim, włoskim, francuskim, rosyjskim, hebrajskim, słoweńskim, węgierskim. Trwają również prace nad kolejnymi wersjami językowymi. Wiele pokazów filmu we współpracy z MSZ jest w trakcie organizacji lub planowania.

Dokument „Paszporty Paragwaju” zdobył w 2019 r. nagrodę w konkursie głównym na XI Festiwalu Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci w Gdyni w 2019 r. Rywalizowało o nią 30 filmów dokumentalnych. 

 

 • Aleksander Ładoś
  Aleksander Ładoś
 • Konstanty Rokicki
  Konstanty Rokicki
 • Juliusz Kühl
  Juliusz Kühl
 • Stefan Ryniewicz
  Stefan Ryniewicz
 • Chaim Eiss
  Chaim Eiss
 • Abraham Silberschein
  Abraham Silberschein
 

W przygotowaniu druga część dokumentu – „Tajemnice paszportów”

Działalność grupy Aleksandra Ładosia skrywa jeszcze wiele tajemnic i przedstawia wciąż mało znaną historię udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Próby rozwikłania zagadkowych wątków tzw. akcji paszportowej Aleksandra Ładosia podejmują się twórcy „Paszportów Paragwaju” w drugiej części dokumentu, pod roboczym tytułem „Tajemnice paszportów”, w reżyserii Jacka Papisa. Film ten skupia się przede wszystkim na losach tych, którym udało się ocaleć dzięki południowoamerykańskim paszportom, ale zarazem opowiada o tych, którzy „o mały włos by ocaleli”, a którzy jednak niemal „w ostatniej chwili” zostali przez Niemców zamordowani. Film „Tajemnice paszportów” ukazuje losy uratowanych rodzin żydowskich, bardzo często nieświadomych, w jaki sposób ich dziadkowie przeżyli Holocaust. Instytut Pamięci Narodowej jest współproducentem filmu, a jego premiera planowana jest w roku 2020.

Kadry z filmu „Tajemnice paszportów” w reż. Jacka Papisa

 • Kadr z filmu „Tajemnice paszportów”
  Kadr z filmu „Tajemnice paszportów”
 • Kadr z filmu „Tajemnice paszportów”
  Kadr z filmu „Tajemnice paszportów”
 • Kadr z filmu „Tajemnice paszportów”
  Kadr z filmu „Tajemnice paszportów”
 • Kadr z filmu „Tajemnice paszportów”
  Kadr z filmu „Tajemnice paszportów”
 • Kadr z filmu „Tajemnice paszportów”
  Kadr z filmu „Tajemnice paszportów”
 • Kadr z filmu „Tajemnice paszportów”
  Kadr z filmu „Tajemnice paszportów”

 

Grafiki:
Mapa: Łukasz Pogoda
Screen z nowego filmu

do góry