Nawigacja

Aktualności

150. rocznica urodzin Matki Matyldy Getter

Matka Matylda Getter ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, ryzykując własnym życiem, uratowała kilkaset żydowskich dzieci skazanych na zagładę przez niemieckich okupantów.

29 lutego 2020 prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk wzięli udział w uroczystościach z okazji 150. rocznicy urodzin Matyldy Getter, organizowanych w parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W uroczystościach uczestniczyły między innymi osoby ocalone przez siostry franciszkanki z warszawskiego getta. Dziękczynienie za dzieło Matki Matyldy Getter oraz Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, ratujących Żydów podczas II wojny światowej, zostało uświetnione prawykonaniem oratorium „Sprawiedliwe” na solistów, chór i orkiestrę.  

Matylda Getter (1870–1968), przełożona Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi ocaliła wraz siostrami kilkaset żydowskich dzieci z getta w Warszawie oraz z innych miejsc w okupowanej przez Niemców Polsce. W domu prowincjalnym przy ul. Hożej 53 w Warszawie oraz w ponad 60 klasztorach i placówkach opiekuńczych zgromadzenia otrzymały one schronienie, opiekę i wyżywienie oraz nowe dokumenty.

Podczas II wojny światowej siostra Matylda Getter zobowiązała się przyjąć każde dziecko wyprowadzone z warszawskiego getta. „Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić” ‒ mówiła siostra Matylda. W ratowanie dzieci żydowskich, za co Niemcy karali śmiercią, zaangażowane było całe zgromadzenie i setki innych osób.

Za swoją działalność Matka Matylda Getter została odznaczona przez instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

* * *

25 lutego 2020, w dniu urodzin Matyldy Getter, prezes IPN dr Jarosław Szarek złożył hołd bohaterce w miejscu jej spoczynku na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera F/G, rząd 2, miejsce 26–31).

W marcu 2019 roku IPN sfinansował tablicę poświęconą Matce Matyldzie Getter


Fot. Mateusz Niegowski (IPN)

Polecamy publikacje IPN

 

s. Teresa Antonietta Frącek RM: Matka Matylda Getter

DO POBRANIA

 

 

 

 

 

Anna Zechenter: Matka Matylda Getter

DO POBRANIA

 

 

do góry