Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Wystawa Zofii Pociłowskiej-Kann „Sztuka znakiem czasu” – Warszawa, 2–28 kwietnia 2014

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia zaprasza na wystawę twórczości Zofii Pociłowskiej-Kann „Sztuka znakiem czasu".

Wystawa została otwarta 2 kwietnia w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25. Po wernisażu odbył się koncert skrzypcowy w wykonaniu wnuczki Zofii Pociłowskiej, Dagny Sadkowskiej, która zagrała utwory własnej kompozycji inspirowane twórczością babci. W jednym z nich skrzypaczce towarzyszyła 8-letnia córka, Ida Górczyńska, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie.

Zofia Pociłowska (ur. 1920 w Charkowie) w czasie II wojny światowej za swoją działalność kurierską w Związku Walki Zbrojnej została aresztowana przez gestapo i wywieziona w 1940 r. do obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. Jak sama wyznaje, nie miała zamiaru być rzeźbiarką, jednak tworzone po kryjomu podczas pobytu w obozie minaturki dały początek pasji na całe życie. Od ponad siedemdziesięciu lat rzeźbi, maluje, pisze wiersze. Łączy w sobie wrażliwość na wszelkie bodźce płynące z zewnętrznego świata z pracowitością i skromnością. Artystyczną pasję podjęły reprezentantki następnych pokoleń: wystawę twórczości Zofii Pociłowskiej-Kann wzbogacają prace jej córki, Aleksandry Kann-Bogomilskiej oraz wnuczek: Weroniki KannNatalii Kann.

Aleksandra Kann-Bogomilska jest konserwatorem zabytków, malarką i rzeźbiarką. Dyplom Wydziału Konserwacji Rzeźby i Elementów Architektonicznych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskała w 1984 r. W 1990 r. otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki 1990 r. Dwukrotnie została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: w 2004 r. srebrną i w 2009 r. złotą odznaką Za opiekę nad zabytkami. W październiku 2013 r. wraz z rzeźbą Cisza (kompozycją wykonaną z brązu
i kamienia) reprezentowała Polskę podczas kolejnej edycji Jesiennego Salonu Paryskiego.

Dagna Sadkowska, wnuczka Zofii Pociłowskiej, od 2002 r. reprezentuje zespół Kwartludium. Od roku 2009 Kwartludium, obok 21 najwybitniejszych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej, bierze udział w prestiżowym, europejskim projekcie „Re: New music" propagującym wyróżnionych kompozytorów europejskich.

Wystawa będzie czynna do 28 kwietnia 2014 r.

do góry