Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

5. Przegląd filmowy „Echa Katynia” – Warszawa, 2–4 kwietnia 2014

W Warszawie i 12 innych polskich miastach Instytut Pamięci Narodowej organizuje 5. przegląd filmowy Echa Katynia. Projekcje i towarzyszące im dyskusje odbędą się w Warszawie, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Gdyni, Raciborzu, Mikołowie, Bydgoszczy, Białymstoku i Tarnowskich Górach. Warszawski przegląd odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ulicy Marszałkowskiej 21/25. Początek pokazów o godz. 17:30.  Wstęp, jak zawsze, wolny. Partnerem przeglądu filmowego jest TV Biełsat.

Pierwszy dzień przeglądu otworzy film  „W poszukiwaniu pamięci", będący relacją z ubiegłorocznego wyjazdu edukacyjnego młodzieży szkolnej do miejsc związanych ze zbrodnią katyńską na Ukrainie. Po nim zobaczymy film „Kuropaty – droga sumienia" (reż Uładzimir Samojłau), wyprodukowany przez Telewizję Biełsat, pokazujący miejsce zbrodni komunistycznych w pamięci zbiorowej społeczeństwa białoruskiego. Zaraz potem wyświetlona zostanie „Pre Mortem" w reżyserii Konrada Łęckiego – fabularyzowana etiuda filmowa pokazująca ostatnie godziny życia oficerów zamordowanych w Katyniu. W drugiej części spotkania zaproszeni goście rozmawiać będą o śledztwach i próbach odwoływania się do opinii międzynarodowej w sprawie Zbrodni Katyńskiej.

W drugim dniu przeglądu widzowie obejrzą film biograficzny „Z nieba do nieba" (reż. Zbigniew W. Kowalewski) – obraz o Janinie Lewandowskiej, śpiewaczce, pilocie i bohaterce wojny obronnej 1939 roku, najprawdopodobniej jedynej kobiecie rozstrzelanej w lesie katyńskim. Kolejnym filmem będzie „Tropem Wyklętych" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, pokazujący funkcjonowanie mitu powojennego podziemia niepodległościowego w kulturze masowej. W filmie wypowiadają się Dariusz Malejonek, twórca projektu „Panny Wyklęte", raper Tadek Polkowski, członkowie zespołu De Press oraz inni artyści, którzy w swojej twórczości zauważali i honorowali pamięć bohaterów skazanych przez komunizm na zapomnienie. Zaletą filmu jest dynamiczna ścieżka dźwiękowa i unikalne materiały dokumentujące koncerty muzyków różnych nurtów. Dopełnieniem drugiego dnia przeglądu będzie dyskusja o katyńskich stratach osobowych i ich wpływie na życie powojennej Polski.

Ostatniego dnia pokażemy dwa dokumenty mówiące o zmowie milczenia wokół prawdy o Katyniu i próbach jej przełamania: „Katyń. Ludobójstwo i propaganda" (reż. Barbara Dyrschka, Marek Grzona, Ingo Bethke) oraz „Prywatne śledztwo majora Zakirova" w reżyserii Jarosława Mańki. Goście porozmawiają o trudnej drodze, jaką przeszli ci, którym zależy na prawdzie o zbrodniach sowieckich – w tym także Oleg Zakirov, Rosjanin, który jeszcze w latach 80., ryzykując życie, prowadził własne śledztwo katyńskie.

Szczegóły:
http://www.pamiec.pl/pa/edukacja/akcje-i-obchody/ogolnopolskie/katyn/przeglad-filmowy-echa/11576,5-Przeglad-Filmowy-Echa-Katynia-24-kwietnia-2014.html

do góry