Nawigacja

Aktualności

Przedstawiciele IPN na międzynarodowej konferencji naukowej „Poland First to Fight” w Waszyngtonie – 18–20 listopada 2019

W dniach 18–20 listopada 2019 r. przedstawiciele IPN wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej „Poland First to Fight” („Polska stanęła pierwsza do walki”), zorganizowanej w prestiżowym National Press Club w Waszyngtonie. Konferencja miała na celu upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz przedstawienie roli Polski w konflikcie wywołanym przez III Rzeszę i ZSRR.

Doktor Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN wygłosił wykład „Polish Catholic Church in occupied Poland”. Wydawnictwo IPN, reprezentowane przez wicedyrektora Arkadiusza Wingerta oraz naczelnika Tomasza Kowalskiego, zaprezentowało publikacje Instytutu wydane w języku angielskim oraz polskim. 

Konferencję otworzyło przemówienie profesora Mieczysława Biskupskiego, amerykańskiego historyka polskiego pochodzenia z Uniwersytetu Connecticut. Wśród prelegentów byli amerykańska reżyser Stacey Fitzgerald, autorka filmu o polskich więźniarkach w obozie Ravensbrück, indyjska reżyser Anu Radha, która w filmie A Little Poland in India ukazała los tysięcy polskich sierot i kobiet uratowanych przez indyjskiego maharadżę. Christoph Schwarz opowiedział o dzieciach Zamojszczyzny, a Kenneth Koskodan, amerykański autor książki No Greater Ally, przypomniał bohaterską postawę polskich żołnierzy walczących na niemal wszystkich frontach wojny. Oczywiście nie zabrakło też znakomitych historyków. Profesor Marek Kornat z PAN-u wygłosił odczyt o pakcie Ribbentrop-Mołotow, profesor Tadeusz Wolsza – o zakłamywaniu zbrodni katyńskiej przez Sowietów. Profesor Norman Domeier o kontrowersjach wokół współpracy Associated Press z III Rzeszą, a profesor Sean McMeekin o zdradzie Polski przez aliantów. Profesor Danusha Goska z USA – o antypolskich stereotypach w amerykańskiej popkulturze.

W konferencji brali udział badacze historii II wojny światowej z polskich, amerykańskich i europejskich uczeni, działacze polonijni z USA oraz przedstawiciele bibliotek i szkół polonijnych.

do góry