Nawigacja

Aktualności

Wystawa IPN „Samarytanie z Markowej” w Nowym Jorku – 19 czerwca – 31 sierpnia 2018

  • Muzeum Ulmów w Markowej, dr Mateusz Szpytma
    Muzeum Ulmów w Markowej, dr Mateusz Szpytma
  • Rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów z Markowej
    Rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów z Markowej

27 czerwca 2018 na stronie Jewish Telegraphic Agency (JTA) – międzynarodowej agencji prasowej i serwisu służącego do obsługi gazet i mediów społeczności żydowskiej na całym świecie ukazał się tekst dotyczący Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej:

https://www.jta.org/2018/06/27/news-opinion/unique-museum-tells-story-polish-family-murdered-hiding-jews-holocaust.

Wspomniano w nim o wybranych fragmentach wystawy IPN „Samarytanie z Markowej”, autorstwa dr. Mateusza Szpytmy, którą z inicjatywy Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku od 19 czerwca można oglądać na ogrodzeniu budynku Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Wykorzystanie tej przestrzeni pozwoli na dotarcie do bardzo dużej grupy odbiorców – budynek konsulatu znajduje się w centrum Manhattanu i codziennie mija go ogromna liczba przechodniów, zarówno nowojorczyków, jak i turystów z całego świata. Wystawa będzie prezentowana w tym miejscu do końca sierpnia bieżącego roku. 

Dokumentację dotyczącą Polaków ratujących Żydów na terenie obecnego województwa podkarpackiego, która stała się podstawą ekspozycji, przekazały do muzeum w Markowej w dużej mierze oddziały IPN w Rzeszowie i Krakowie. Jej opracowanie merytoryczne to efekt prac obecnego zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Mateusza Szpytmy, który był  kuratorem wystawy stałej, oraz dr hab. Elżbiety Rączy z IPN w Rzeszowie. Całą inwestycję, powstającą głównie ze środków samorządu województwa podkarpackiego, od jej początku z ramienia Muzeum-Zamek w Łańcucie nadzorowała architekt Bożena Knotz-Beda.

do góry