Nawigacja

Aktualności

Obchody 35. rocznicy strajku w KWK „Piast” – Bieruń, 14–15 grudnia 2016

  • (foto: Solidarność KWK Piast) (foto: Solidarność KWK Piast)
  • W biegu ulicznym „Ocalić od zapomnienia” wziął udział m.in. dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach (pierwszy od lewej). W biegu ulicznym „Ocalić od zapomnienia” wziął udział m.in. dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach (pierwszy od lewej).
  • (foto: Solidarność KWK Piast) (foto: Solidarność KWK Piast)
  • Plakat obchodów 35. rocznicy strajku w KWK „Piast”. Plakat obchodów 35. rocznicy strajku w KWK „Piast”.

Dla upamiętnienia 35. rocznicy dramatycznych wydarzeń w kopalniach KWK Piast i Ziemowit, najdłuższych zorganizowanych przez górników w podziemiach kopalń strajków po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku, w dniach 14–15 grudnia 2016 r. w Bieruniu odbywają się – z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i związkowych NSZZ Solidarność – uroczystości upamiętniające górniczy protest.

14 grudnia o godzinie 6.00 na cechowni poziomu 500 odbyła się uroczysta masówka. Następnie o godz. 10.00 z Ronda im. Strajku Górników KWK Piast wystartował bieg uliczny „Ocalić od zapomnienia”. Trasa biegu kończyła się przed pomnikiem upamiętniającym ofiary stanu wojennego 1981 roku w KWK Wujek w Katowicach-Brynowie. W sztafecie biegli przedstawiciele różnych środowisk i profesji, politycy, znani sportowcy, młodzież, górnicy.

W biegu wzięli udział: minister sportu i turystyki Witold Bańka,  przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder, generał Roman Polko, dziennikarz, publicysta, przedstawiciele dyrekcji i związków zawodowych KWK Piast.

15 grudnia 2016 r., o godzinie 10.00, w Bieruniu w kościele pod wezwaniem Świętej Barbary odbyła się Msza Święta w intencji wszystkich obecnych i byłych pracowników kopalni Piast. Następnie w Powiatowym Zespole Szkół, o godzinie 12.00, uroczystą akademią zakończyły się obchody upamiętniające najdłuższy powojenny strajk w górnictwie, którym to załoga kopalni Piast sprzeciwiła się wprowadzonemu stanowi wojennemu.

Foto: Solidarność KWK Piast, K. Dybał, M. Kobylańska.

do góry