Nawigacja

Aktualności

Prezentacja książki Grzegorza Majchrzaka „Tajemnice stanu wojennego” – Warszawa, 13 grudnia 2016

  • Tajemnice stanu wojennego
    Tajemnice stanu wojennego

13 grudnia (we wtorek), o godz. 17.30, zapraszamy do Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia na prezentację książki Grzegorza Majchrzaka Tajemnice stanu wojennego, opublikowanej przez wydawnictwo Zona Zero. W spotkaniu udział wezmą działacze opozycji demokratycznej w PRL Zofia Romaszewska i Adam Borowski. Rozmowę poprowadzi dr Grzegorz Majchrzak, historyk, pracownik Biura Badań Historycznych IPN, autor publikacji.

*  *  *

Wielkie ucieczki przywódców Solidarności, podziemna telewizja i nielegalne radio antykomunistyczne, puste półki, milczące telefony i konferencje prasowe Urbana, dramatyczne losy internowanych i napisy na murach „Wrona orła nie pokona” i „Junta juje”. Ile pamiętamy ze stanu wojennego?

Posiedzenie Rady Państwa, podczas którego zatwierdzono przepisy prawne wprowadzające stan wojenny, rozpoczęło się 13 grudnia 1981 roku około 1.00 w nocy... w godzinę po formalnym wprowadzeniu przez RP stanu wojennego! Dekret o stanie wojennym przestudiowali prawnicy związani z Episkopatem. Kazimierz Barcikowski po wysłuchaniu zastrzeżeń strony kościelnej podniósł słuchawkę, zadzwonił do redakcji „Dziennika Ustaw” i zarządził: „Proszę artykuł ten i ten skreślić, resztę przenumerować od nowa”.

Internowano – bez żadnej decyzji sądowej – prawie 10 tysięcy ludzi, 400 osób nawet kilkakrotnie. Do legendy przeszły brawurowe ucieczki bohaterów Solidarności. Zbigniew Bujak mroźną zimą zostawił na rękach bezradnych esbeków jedynie kożuch, Zbigniew Romaszewski wiał jedynie w skarpetkach, Eugeniusza Szumiejkę wywożono w wózku dla umarlaków, a Jan Narożniak uciekał po piorunochronie z dachu wieżowca.

Niezwykła była emisja radiowa nadana przez ekipę Jerzego Jastrzębowskiego 1 kwietnia 1983 r. przy ulicy Rakowieckiej, wpobliżu siedziby...MSW, która zawiera informację o rzekomym pogrzebie Wojciecha Jaruzelskiego. Odtworzono w niej okoliczności salwy honorowe. Zakończono ją słowami: „Tak skona wrona".


Przystanek Historia
Centrum Edukacyjne IPN im.Janusza Kurtyki
Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25

13 grudnia 2016 (wtorek), godz. 17.30

  •  
do góry