31 sierpnia we wsi Mokra koło Kłobucka (woj. śląskie) uczczono 69. rocznicę bitwy, którą stoczyła Wołyńska Brygada Kawalerii w pierwszym dniu II wojny światowej. Organizatorami były władze samorządowe gminy Miedźno i Starostwo Powiatowe w Kłobucku.
Po mszy św. w kościele w Mokrej przemaszerowano pod pomnik, gdzie oddano hołd bohaterskim obrońcom Ojczyzny. Obecny był uczestnik walk – pułkownik Władysław Erhadt – oraz przedstawiciele wojewody śląskiego, władz samorządowych okolicznych miejscowości, wojska i policji, posłowie ziemi częstochowskiej, harcerze z Częstochowy i Kłobucka. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożył Wojciech Rotarski. W uroczystościach brał udział oddział policji konnej z Częstochowy oraz – w umundurowaniu przedwojennych ułanów – miłośnicy historii z całego kraju, przybyli na zlot zorganizowany przez Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej z Krakowa. Dali oni pokaz ułańskich umiejętności.
***
1 września 1939 r. Wołyńska Brygada Kawalerii pod dowództwem płk. Juliana Filipowicza we wsi Mokra powstrzymywała przez cały dzień niemiecką 4 Dywizję Pancerną gen. Reinhardta, wspieraną przez lotnictwo. Zamaskowane i wstrzelane w teren polskie oddziały artylerii, wzmocnione przez pociąg pancerny nr 53 „Śmiały”, okazały się bardzo skuteczne w starciu z lekkimi czołgami niemieckimi. A popołudniowy kontratak kilkunastu polskich tankietek i wozów pancernych 21. dywizjonu, wsparty bronią przeciwpancerną 2 Pułku Strzelców Konnych, zmusił niemieckie oddziały do odwrotu, co zatrzymało natarcie wroga. Po zmroku Wołyńska Brygada Kawalerii wycofała się, zostawiając na polach wsi Mokra ponad 100 unieruchomionych czołgów i pojazdów mechanicznych nieprzyjaciela.
Zdjęcia Konrada Talika