Współorganizatorem akcji jest Instytut Pamięci Narodowej wraz z Kancelarią Prezydenta RP i Narodowym Centrum Kultury.
– Słowacki wzywa niejako Polaków, by aktywnie walczyli o wolność. To już nie jest mesjanizm. Wzywa do walki czynnej, nie tyle poświęcenia, co do tego, by walczyć do samego końca, do zwycięstwa, by dla odbudowania Rzeczpospolitej poświęcić wszystko
– powiedział podczas inauguracji wspólnej lektury „Kordiana” Juliusza Słowackiego prezydent Andrzej Duda.
Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że „Kordian” jest utworem arcypolskim, przesiąkniętym ideą wolnej Polski i duchem patriotyzmu.
– Słowacki pisał „Kordiana”, gdy Polska była pod zaborami. Towarzyszył mu duch wolności i narodowej niezawisłości. O takiej Polsce marzył i taką przepowiadał
– dodała.
Wspólnie z Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser–Dudą dzieło wybitnego polskiego pisarza czytali znakomici aktorzy: Przemysław Wyszyński, Jędrzej Hycnar, Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Sadowa, Jarosław Gajewski, Vanessa Aleksander, Szymon Kuśmider, Tomasz Borkowski, Wiesław Komasa, Marcin Przybylski i Andrzej Ferenc.
Narodowe Czytanie jest akcją promującą polską kulturę i literaturę oraz wspierającą czytelnictwo, odbywa się po raz 13. W tym roku napłynęło ponad 5 tysięcy z Polski i całego świata zgłoszeń – najwięcej z zagranicy pochodzi z Ukrainy (ponad 100 miejsc). Łącznie „Kordian” będzie czytany w 60 państwach, niemal na wszystkich kontynentach.
Po raz pierwszy Narodowe Czytanie odbyło się w 2012 roku. Była to wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Wydawnictwo IPN uczestniczyło w akcji po raz kolejny, w wydarzeniu w Ogrodzie Saskim wzięły udział Karolina Imianowska, dyrektor Wydawnictwa i jej zastępczyni dr Natalia Cichocka.
* * *
-
Wydawnictwo IPN na Narodowym Czytaniu 2024 w Warszawie – 7 września 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN) -
Wydawnictwo IPN na Narodowym Czytaniu 2024 w Warszawie – 7 września 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN) -
Wydawnictwo IPN na Narodowym Czytaniu 2024 w Warszawie – 7 września 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN) -
Wydawnictwo IPN na Narodowym Czytaniu 2024 w Warszawie – 7 września 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN) -
Wydawnictwo IPN na Narodowym Czytaniu 2024 w Warszawie – 7 września 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN) -
Wydawnictwo IPN na Narodowym Czytaniu 2024 w Warszawie – 7 września 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Podczas Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie wiele atrakcji przygotowało Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej. Od godz. 11.00 do 14.00 można było odwiedzić naszą mobilną księgarnię i wziąć udział w konkursach i zabawach przygotowanych specjalnie na tę okazję.
Nagrodami były książki z serii „Literatura i Pamięć”, która objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
W serii „Literatura i pamięć” ukazały się:
w 2019:
- Agnieszka Kowalczyk, Józef Piłsudski pisarz
- Wojciech Kudyba, Pamięć i godność. O poezji Jana Polkowskiego
- Dzieje najnowsze w literaturze polskiej. Szkice o współczesnej poezji i prozie, red. Antoni Buchała
w 2020:
- Maciej Urbanowski, Rok 1920 w literaturze polskiej. Zarys monograficzny
- Krzysztof Dybciak, Pisarz, który został papieżem. Twórczość Karola Wojtyły – Jana Pawła II
- Jerzy Sikora, Pisarstwo Prymasa Tysiąclecia
w 2021:
- Wojciech Gruchała, Dobosz. Stefan Żeromski na drogach niepodległości
- Kazimierz Maciąg, Sam jeden. Józef Mackiewicz – pisarz i publicysta
w 2022:
- Andrzej Waśko, Pan Tadeusz. Media pamięci
- Anna Rzymska, Powracająca pamięć. O prozie i poezji Jarosława Marka Rymkiewicza
w 2024:
- Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Zdzisława Mokranowska, Ja i moje książki - to jedno. Rozważania o pisarstwie Zofii Kossak
- Iwona E. Rusek, Stanisław Wyspiański. Mit – tradycja – historia
- Krzysztof Dybciak, Swojskość na obczyźnie. O różnorodności kultury emigracyjnej w XX wieku
Zachęcamy do odwiedzania naszych księgarń i zakupów w internecie













