Nawigacja

Aktualności

Przedstawiciele Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie z wizytą w IPN – Warszawa, 13 maja 2024

Prezes IPN dr. Karol Nawrocki gościł nowo wybranego Prezesa Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie dr. Erica Pattersona. Towarzyszyła mu dyrektor Milda Mataciunaite-Boyce.

Przedstawiciele Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie z wizytą w IPN – Warszawa, 13 maja 2024. Na zdj. prezes dr Eric Patterson (L) oraz prezes IPN dr Karol Nawrocki (P) .Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Przedstawiciele Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie z wizytą w IPN – Warszawa, 13 maja 2024.Na zdj. dyrektor Agnieszka Jędrzak (L) oraz dyrektor Milda Mataciunaite-Boyce (P). Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Przedstawiciele Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie z wizytą w IPN – Warszawa, 13 maja 2024.Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Rozmawiano o perspektywach przyszłej współpracy, zwłaszcza w kontekście edukowania różnych grup wiekowych o zagrożeniach, jakie niosą za sobą systemy totalitarne. Prezes IPN przedstawił najnowsze projekty w tej dziedzinie, w tym flagowe przedsięwzięcie IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” opowiadające o walce Polaków z niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Wspomniał o ostatnio otwartym Centralnym Przystanku Historia w Warszawie, gdzie zastosowano rozwiązania z dziedziny najnowszych technologii, odpowiadając na potrzeby młodych ludzi. W spotkaniu uczestniczyła ponadto Agnieszka Jędrzak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej w IPN.

Instytut pozostaje otwarty na wspólne przedsięwzięcia z waszyngtońską placówką. Służy swym blisko 25-letnim doświadczeniem, a także materiałami archiwalnymi, naukowymi i popularyzatorskimi.

* * * 

Muzeum Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Museum) w Waszyngtonie powstało z inicjatywy Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu (The Victims of Communism Memorial Foundation), powołanej przez Kongres w 1993 r. w celu edukowania społeczeństwa amerykańskiego na temat ideologii, historii i dziedzictwa komunizmu oraz działań na rzecz wolności tych, którzy nadal są zniewoleni przez reżimy komunistyczne. Siedziba Muzeum znajduje się w pobliżu Białego Domu, obok wzniesionego w 2007 r. pomnika Bogini Wolności, który jest repliką rzeźby ustawionej na placu Tiananmen w Pekinie podczas protestów w 1989 r. Środki na budowę Muzeum przekazała m.in. Polska Fundacja Narodowa.

Polska od lat współpracowała z amerykańską Fundacją Pamięci Ofiar Komunizmu, która odpowiada za kształt Centrum. Prezes IPN dr Karol Nawrocki wszedł do Rady Programowej tej placówki, której misja idealnie współgra z wysiłkami IPN, by upamiętniać ofiary sowieckiego komunizmu i dokończyć proces dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce i na świecie.

Placówka składa się z kilku stałych ekspozycji. Opowiadają one kolejno o narodzinach komunizmu, o terrorze Stalina, a także o tych, którzy przeciwstawiali się systemowi komunistycznemu (bądź – w niektórych częściach świata – walczą z nim do dziś). Został tu przedstawiony m.in. wkład „Solidarności” i papieża Jana Pawła II w obalenie komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie zabrakło również miejsca dla Witolda Pileckiego – dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez komunistów.

Jednym z zadań Muzeum w Waszyngtonie jest jak najszersze ukazanie historii komunizmu i jego ofiar, także w Polsce. Dlatego zwiedzający znajdzie tam informacje o  walce Polaków z bolszewicką Rosją w 1920 r., antykomunistycznym podziemiu czy o powstaniu NSZZ „Solidarność”.

Dr Eric Patterson, obecnie prezes i CEO Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie, specjalizuje się w tematyce międzynarodowej. Pełnił funkcję prezesa Instytutu Wolności Religijnej (RFI), działając na rzecz wolności religijnej na całym świecie poprzez programy szkoleniowe i edukacyjne dla studentów, nauczycieli i urzędników państwowych. Przed rozpoczęciem pracy w RFI dr Patterson był dziekanem i profesorem uniwersytetu. Jego doświadczenie w sektorze publicznym obejmuje pracę w Departamencie Stanu USA oraz służbę w Powietrznej Gwardii Narodowej. Jest autorem ponad 20 książek, w tym Just American Wars: Ethical Dilemmas in U.S. Military History  i The Reagan Manifesto: ‘A Time for Choosing’ and Its Influence (jako współredaktor).

do góry