Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Audycja „Sprawa Jaruzelskiego?” z cyklu „Oblicza historii”

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do obejrzenia rozmowy „Sprawa Jaruzelskiego?” z cyklu „Oblicza historii”, która odbyła się 13 lutego 2024 r. Zapis dyskusji na kanale IPNtv.

Audycja „Sprawa Jaruzelskiego?” z cyklu „Oblicza historii” – Warszawa, 13 lutego 2024. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Audycja „Sprawa Jaruzelskiego?” z cyklu „Oblicza historii” – Warszawa, 13 lutego 2024. Fot. Piotr Życieński (IPN)

Na temat postaci historycznej, jaką niewątpliwie był Wojciech Jaruzelski, powstało mnóstwo książek i artykułów prasowych. Warto przy tym zauważyć, że publikacje nawiązujące w swojej treści do generała bywają nacechowane ocenami i wartościowaniami, na które składają się nie tylko fakty, ale także m. in. błędy pamięciowe, interesy grup społecznych i upływ czasu.

Swobodne, nieograniczone cenzurą wypowiedzi w ustrojach demokratycznych są zawsze doceniane, choć bywa, że w skrajnych przypadkach prowadzą do nieoczekiwanych, a nawet mocno kontrowersyjnych konkluzji. Zawsze jednak w takich sytuacjach rodzą się pytania: czy wciąż jesteśmy społeczeństwem, które zezwala się na prezentowanie i artykułowanie historycznych emocji? Czy wciąż w przestrzeni społecznej odnajdujemy miejsce na przepływ spostrzeżeń, za którymi wcale nie muszą kryć się żadne konkretne tezy, ważne pytania i poważne argumenty?

Na te i inne pytania, w rozmowie z Rafałem Dudkiewiczem, odpowiada dr Robert Spałek z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.

Obejrzyj na kanale IPNtv

* * *

Cykl spotkań przybliża złożoność współczesnej historii, a także jej sprzeczne elementy wpływające na bieg zdarzeń. Przyjrzymy się instytucjom i ludziom, którzy kształtowali przeszłość. W naszym zainteresowaniu pozostaną instytucje takie jak wywiad i kontrwywiad, które z zasady działają niejawnie, a metody pracy operacyjnej mają charakter konspiracyjny, partie polityczne, które kształtowały rzeczywistość minioną, a także idee, które świadczyły o zmianach natury cywilizacyjnej. Opowiemy o ludziach, którzy owe idee tworzyli i politykach praktycznie kształtujących świat.

do góry