Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Upamiętniliśmy Jana Olszewskiego w piątą rocznicę jego śmierci

W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające Jana Olszewskiego, zmarłego 7 lutego 2019 r. premiera, powstańca warszawskiego, obrońcę opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, posła do Sejmu I, III i IV kadencji, doradcę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, odznaczonego w 2009 r. Orderem Orła Białego.

Piąta rocznica śmierci Jana Olszewskiego – Warszawa, 7 lutego 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Piąta rocznica śmierci Jana Olszewskiego – Warszawa, 7 lutego 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Piąta rocznica śmierci Jana Olszewskiego – Warszawa, 7 lutego 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Piąta rocznica śmierci Jana Olszewskiego – Warszawa, 7 lutego 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Jana Olszewskiego upamiętnili członkowie jego rodziny, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz jego zastępca dr hab. Karol Polejowski. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, kwiaty na grobie byłego premiera na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz przed pomnikiem przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów złożył Andrzej Zybertowicz.

* * *

 Jan Olszewski 1930–2019

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie w rodzinie związanej z polską tradycją niepodległościową (stryjeczny brat matki Stefan Okrzeja tworzył Organizację Bojową PPS – stracony z wyroku władz carskich na stokach Cytadeli w 1905 r., stał się symbolem walki o sprawę polską).

Jan Olszewski był harcerzem Szarych Szeregów. W Powstaniu Warszawskim miał pełnić funkcję łącznika, ale szybkie zakończenie walk na Pradze pozbawiło go możliwości czynnego udziału. Po wkroczeniu Sowietów do Polski przez rok uczestniczył w antykomunistycznej konspiracji. Po zakończonych studiach prawniczych, bronił w najgłośniejszych procesach politycznych lat 60., 70. i 80. Od samego początku był w pełni zaangażowany w kształtującą się opozycję niepodległościową. Został m.in. doradcą Krajowej Komisji Porozumiewawczej/Komisji Krajowej „Solidarności” NSZZ „Solidarność” i Regionu Mazowsze.

Występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesie morderców ks. Jerzego Popiełuszki. Odmówił objęcia z ramienia tzw. strony społecznej stanowiska przewodniczącego „podstolika” do spraw reformy prawa i sądów przy „okrągłym stole”.

6 grudnia 1991 r. stanął na czele pierwszego niekomunistycznego rządu odrodzonej Polski. Jego rząd zrealizował uchwałę lustracyjną z 28 maja 1992 r. 4 czerwca 1992 r. został obalony przez obrońców „okrągłego stołu”. Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 r.

Pozostanie w naszej pamięci jako niepokorny patriota i depozytariusz wartości pielęgnowanych w II Rzeczypospolitej.

Polecamy materiały Instytutu Pamięci Narodowej o Janie Olszewskim:

Instytut Pamięci Narodowej upamiętnił Jana Olszewskiego poprzez sfinansowanie w 2019 roku nagrobka na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Natomiast w 2020 roku, jako integralną część pomnika nagrobnego, staraniem Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN została dodana rzeźba z podobizną Jana Olszewskiego.

do góry