Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Seminarium szkoleniowe „FKL Ravensbrück – obóz koncentracyjny dla kobiet”

Katowickie Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Przystanek Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie zapraszają na seminarium szkoleniowe pt.: „FKL Ravensbrück – obóz koncentracyjny dla kobiet”, które odbędzie się w dniu 17 lutego 2024 roku, w godz. 09.00 – 14.00, za pośrednictwem aplikacji MS Teams. Seminarium jest bezpłatne, obowiązuje jednak rejestracja na stronie.

Seminarium szkoleniowe „FKL Ravensbrück – obóz koncentracyjny dla kobiet”

Seminarium „FKL Ravensbrück – obóz koncentracyjny dla kobiet” przeznaczone jest dla nauczycieli i edukatorów zaznajamiających młodzież z najnowszą historią Polski. Będzie ono szczególnie pomocne dla pedagogów przygotowujących uczniów do konkursu recytatorskiego pn.: „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”.

Podczas seminarium prelegenci przypomną historię postaci takich jak dr Wanda Półtawska i Maria Rutkowska-Kurcyusz, a także przybliżą stan badań nad źródłami o historii więźniarek nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck.

Podstawą do wystawienia zaświadczenia za udział w seminarium jest obecność podczas szkolenia.

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem e- mail: adam.podlewski@ipn.gov.pl

Rejestracja na seminarium
 

PROGRAM

 • 09.20 – 9.30
  Powitanie gości
   
 • 09.30 – 10.15
  Teresa Kurcyusz-Furmanik – Opowieść o Marii Kurcyuszowej primo voto Rutkowskiej – poetce, więźniarce, Mamie
   
 • 10.15 – 11.00
  Maria Lorens – córka śp. Katarzyny Mateji, więźniarki i harcerki z drużyny „Mury”

Temat: Wspomnienie o dr Wandzie Półtawskiej – historia konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”

 • 11.00 – 11.15 
  Przerwa
   
 • 11.15 – 12.00 
  Agnieszka Kołodziejska – polonistka i edukatorka, współautorka książek i materiałów popularyzujących wiedzę o najnowszej historii Polski, doktorantka w Szkole Nauk o Języku i Literaturze Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (przygotowuje rozprawę o Ravensbrüczankach i ich doświadczeniu lagrowym)

Temat: Ravensbrüczanka. Ravensbrüczanki. Polskie więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück w badaniach historycznych i literaturoznawczych

 • 12.15 – 13.00 
  Władysław Jurkow – dziennikarz, reżyser filmowy, autor filmów dokumentalnych, współtwórca m.in. obrazów „Johanna Langefeld, Historia znikania” czy „Przypadek Johanny Langefeld”

Temat: Bohaterki z Ravensbrück – pamięć i dydaktyka. Doświadczenia i refleksje związane z filmową dokumentacją relacją byłych więźniarek obozu w Ravensbrück

 • 13.00 – 13.15 
  Dyskusja oraz zakończenie seminarium
do góry