Nawigacja

Aktualności

Historia w artefaktach zapisana – projekt wystawienniczo-edukacyjny Archiwum IPN w Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku

Od 18 grudnia 2023 r. miniwystawy przygotowane przez Archiwum IPN we współpracy z Izbą Pamięci IPN Strzelecka 8 będzie można oglądać w gościnnych progach Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (filii Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie) przy ul. Adama Mickiewicza 36b.

Historia w artefaktach zapisana – projekt wystawienniczo-edukacyjny Archiwum IPN

Jako pierwsza zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona płk. Jerzemu Brońskiemu, oficerowi kawalerii II RP, inżynierowi, żołnierzowi Armii Krajowej, powstańcowi warszawskiemu, następnie żołnierzowi ludowego WP, skazanemu w procesie politycznym (tzw. sprawie kwatermistrzowskiej) i zamordowanemu przez komunistów w więzieniu mokotowskim 14 grudnia 1948 r.

Odwiedzający będą mogli zobaczyć unikatowe ryngrafy z dedykacjami odnoszącymi się do powstania warszawskiego oraz wybrane dokumenty ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące Jerzego Brońskiego.

Ekspozycji towarzyszy oferta lekcji archiwalnych dla klas 7-8 szkół podstawowych i szkół średnich. Zajęcia składają się prezentacji miniwystawy, omówienia losów jej bohatera oraz lekcji wg scenariusza przygotowanego w odniesieniu do prezentowanego artefaktu jako źródła historycznego.

Zajęcia odbywać się będą w czwartki w siedzibie Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku przy ul. Adama Mickiewicza 36b. Zapisy pod adresem: strzelecka8.warszawa@ipn.gov.pl

* * *

Historia w artefaktach zapisana to projekt wystawienniczo-edukacyjny Archiwum IPN, którego celem jest popularyzacja artefaktów ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej i propagowanie tego rodzaju dokumentów jako źródeł do nauczania historii w szkole.

Dokument archiwalny najczęściej kojarzony jest z tekstem pisanym na papierze, jak również z fotografią, filmem czy nagraniem dźwiękowym. Tymczasem dokumentami są także przedmioty będące świadectwem minionego czasu, przypominające o osobach, których były własnością, które ich dotykały, dla których miały wartość sentymentalną albo po prostu użytkową.

W zbiorach Archiwum IPN przechowywane są różnego rodzaju artefakty. Wśród nich mundury, odznaczenia, pieczęcie, a także przedmioty mniej oczywiste w kontekście archiwum – ryngrafy, artefakty o charakterze religijnym (medaliki, obrazki), łuski po pociskach, a nawet przedmioty codziennego użytku.

Przedmioty te trafiły do zbiorów Archiwum IPN w różny sposób. Jedne jako materiały zgromadzone przez komunistyczne organy bezpieczeństwa państwa, inne jako część kolekcji należących do osób prywatnych czy organizacji społecznych pozyskanych w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci.

Współorganizatorem pierwszej edycji projektu Historia w artefaktach zapisana, w której prezentowane są przedmioty związane z osobami więzionymi w stalinowskich więzieniach bądź zamordowanymi w ramach walki komunistycznych służb z podziemiem niepodległościowym, jest Izba Pamięci Strzelecka 8.

Spotkanie inaugurujące projektu odbyło się 12 października 2023 r. w Izbie Pamięci Strzelecka 8 w Warszawie.

Dotychczas w ramach projektu można było zobaczyć ryngrafy należące do płk. Jerzego Brońskiego i pieczęć Komendy Powiatu NZW krypt. „Wisła” używaną przez st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”. Od 15 grudnia w Izbie Pamięci Strzelecka 8 oglądać można artefakty związane z kpt. Tadeuszem Starzyńskim, w tym m.in. dziennik, pisany podczas wojennej rozłąki z rodziną, i opłatki, którymi symbolicznie dzielił się z najbliższymi.

do góry