Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu: Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. „Historia mówi przez pokolenia” – 27 września 2023

Program I Polskiego Radia, godz. 19.30

„Przystanek Historia” w Polskim Radiu

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej odbędzie się w dniach 4-5 października w Jasionce k. Rzeszowa. Hasło wydarzenia brzmi: "Historia mówi przez pokolenia". – Badania pokazują potencjał i zainteresowanie historią – tłumaczy dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN, dyrektor Biura Rzecznika Prasowego IPN.

Czym jest Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej?

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej to odpowiedź na zainteresowanie, jakim cieszył się Kongres Pamięci Narodowej zorganizowany na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniach 13–15 kwietnia tego roku. – Z pomysłem organizacji wystąpił prezes IPN dr Karol Nawrocki. Zaprezentowaliśmy wówczas cały dorobek Instytutu. Spotkało się to z olbrzymim zainteresowaniem – zwraca uwagę dr Rafał Leśkiewicz.

Przez trzy dni w wydarzeniach udział wzięło kilkanaście tysięcy osób, stąd pomysł, by organizować również regionalne Kongresy Pamięci Narodowej. – Pierwszym będzie ten organizowany w dniach 4–5 października w Jasionce. To także odpowiedź na wyniki badań, które zostały przeprowadzone na zlecenie IPN-u. (...) To badania pokazujące potencjał i zainteresowanie historią – tłumaczy gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Chodzi tu zarówno o uczniów i nauczycieli, jak również o osoby powyżej 20 roku życia. Dr Rafał Leśkiewicz zaznacza, że Podkarpacie w tym kontekście jest ciekawym regionem. – Widać olbrzymie zainteresowanie historią, ale też przywiązanie do tradycji. Z drugiej strony widać potrzebę wykorzystywania nowych technologii i nowych form edukacyjnych w skutecznym docieraniu z tym przekazem – wyjaśnia.  

Co wydarzy się podczas Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej?

W Jasionce k. Rzeszowa na najmłodszych czeka m.in. teatrzyk pt. „Miś Wojtek”. To opowieść o niedźwiadku, który towarzyszył Armii generała Andersa. – W sposób bardzo przystępny opowiemy o historii II wojny światowej. Bez krwi i bez przemocy, ale sugestywnie opowiadając o tym, w jakiej sytuacji znalazła się Polska.

Starsi uczestnicy będą mogli m.in. skorzystać z okularów VR, by przenieść się do roku 1920. 

Dzięki aplikacji „Szybowcowa '87” będzie można natomiast „odwiedzić” wrocławskie mieszkanie konspiracyjne z lat 80. XX wieku.

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej to również uroczyste gale, podczas których zostaną wręczone specjalne odznaczenia. – Wręczymy Krzyże Wolności i Solidarności dla lokalnych działaczy opozycji antykomunistycznej z terenów Podkarpacia, a także wręczymy Medale Reipublicae Memoriae Meritum – wylicza dr Leśkiewicz. 

Przewidziano również wręczenie Nagród Honorowych Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”.

W audycji również:

Publikacja w ramach Centralnego Projektu Badawczego: II wojna światowa i okupacje ziem polskich 1939–1944/1945. Zawiera dwanaście artykułów, które odnoszą się do różnych aspektów okupacji sowieckiej wschodnich ziem II RP. Większość tekstów dotyczy represji sowieckich wobec obywateli polskich. Część opisuje przedstawicieli mniejszości narodowych i wyznaniowych. Zasadniczo wszystkie poświęcone są zagadnieniom, które w okresie Polski Ludowej nie mogły być przedmiotem rzetelnych badań naukowych.

  • Informacje o wybranych wydarzeniach organizowanych przez IPN oraz artykułach na portalu przystanekhistoria.pl
  • Wybrane wydarzenia organizowane przez IPN i artykuły na portalu przystanekhistoria.pl.

► POSŁUCHAJ

* * *

Cykl audycji „Przystanek Historia” jest realizowany wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Rozmowy poświęcone są ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli.

do góry