Nawigacja

Aktualności

„Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 74: „Polacy na wojnie koreańskiej”

Obejrzyj na kanale IPNtv

Amerykańscy żołnierze biorą do niewoli żołnierzy Korei Północnej. Fot. Domena Publiczna

Po zakończeniu II wojny światowej nikt nie spodziewał się, że nowy konflikt wybuchnie na Dalekim Wschodzie, w tym wypadku na Półwyspie Koreańskim. Wojna koreańska była pierwszym otwartym konfliktem zbrojnym pomiędzy państwami obozu kapitalistycznego a socjalistycznego. Przywódca Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Ir Sen przy wsparciu Związku Sowieckiego chciał zbrojnie zjednoczyć państwa koreańskie. Jego plany zostały zatrzymane przez Stany Zjednoczone, które włączyły się w obronę Republiki Korei. Podczas działań wojennych wielu amerykańskich żołnierzy dostało się do niewoli komunistycznej. Okazuje się, że w zasobie Archiwum IPN znajduje się teczka zawierająca kwestionariusze ewidencyjne żołnierzy amerykańskich i angielskich, przebywających w niewoli w 1952 r. Kwestionariusze wypełnione są w języku chińskim i angielskim, i zawierają dane osobowe jeńców. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jeden istotny szczegół – prawie wszyscy mają polsko brzmiące nazwiska. Wspomniane kwestionariusze zostały przekazane Zarządowi II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (instytucja wywiadu wojskowego PRL) przez Sztab Generalny Koreańskiej Armii Ludowej oraz przez Zarząd Polityczno-Wychowawczy Ochotników Chińskich w Korei (oddział śledczy). Czy komuniści próbowali zwerbować jeńców na swoją stronę? W jakich okolicznościach jeńcy trafili do niewoli? Jaką rolę odegrał polski wywiad wojskowy w tej sprawie?

Więcej na ten temat w 74. odc. programu „Przystanek Historia”, gdzie głos zabiera Karol Starowicz (pracownik Instytutu Pamięci Narodowej).

 

W dniach 13-15 kwietnia na stadionie PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie odbył się Kongres Pamięci Narodowej. To pierwsze takie wydarzenie, oferujące pasjonatom naszych dziejów debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji.

Przeczytaj relacje z kongresu

8 marca 2023 r. w warszawskim Belwederze ogłoszono nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań IPN. Wśród nich znajdują się: Ryszard Chrzanowski ps. „Kos”, Henryk Filipecki ps. „Tarzan”, Marian Kostępski, Jan Kwak oraz Antoni Tkocz ps. „Antoś”.

Uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych w Belwederze – Warszawa, 8 marca 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Ponadto w 74. odc. zachęcamy do skorzystania z najnowszej oferty wydawniczej IPN. Książka Kingi Czechowskiej Polska dyplomacja wobec „kwestii żydowskiej” w latach 1932–1939 opisuje stosunek i działania polskiej dyplomacji wobec „kwestii żydowskiej” w latach ministerium Józefa Becka (1932–1939) z uwzględnieniem polityki prowadzonej przez Ligę Narodów, inne organizacje międzynarodowe oraz rządy poszczególnych państw.  W związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który przypada na 24 marca, zachęcamy do zapoznania się z działem „Polacy ratujący Żydów” w portalu https://przystanekhistoria.pl/.

 

Premiera 74. odc. programu „Przystanek Historia”: TVP Historia – 23.03 (czwartek), godz. 17.00

Powtórki: w TVP Historia 24.03 (piątek), godz. 08.00, w TVP Polonia – 28.03.2023 (wtorek), godz. 15.15; w TVP 3 – 02.04.2023 (niedziela) godz. 8.30.

Obejrzyj na kanale IPNtv

 

 

Link do playlisty „Przystanek Historia”

do góry