Pierwszą nagrodę otrzymała Aleksandra Fudala-Barańska za reportaż „Kilof zamiast karabinu”, zaprezentowany szerokiej publiczności 29 grudnia 2022 r. na antenie TVP Katowice. Drugą nagrodę odebrała Alina Czerniakowska za dokument „Pamięć”, wyemitowany w TVP Historia, 6 czerwca 2022 r.
Zastępca prezesa IPN wręczył także pięć równorzędnych wyróżnień, które otrzymali:
- Marek Kozubal za tekst „Przerwany lot z Sofii”, który ukazał się na łamach „Rzeczpospolita”, „Magazyn Plus Minus”, 13-14 marca 2021 r.
- Sławomir Koehler za fabularyzowany film dokumentalny „Krzyż Westerplatte” , którego emisja w TVP1 odbyła się 7 września 2021 r.
- Ewa Szkurłat za audycję „Mecenas ideałów, czyli rzecz o Stanisławie Mierzwie” w Radio Kraków 18 września 2022 r.
- Krzysztof Kunert za „Na buciki Martusi. Wrocławskie Rodziny Wyklęte”, premiera w Centrum Historii „Zajezdnia”, 15 lutego 2022 r.
- Grzegorz Okoński za tekst „Urnental: Miejsce w Wielkopolsce, gdzie dawni sąsiedzi stawali się panami Polaków”, który ukazał się w „Głos Wielkopolski”, 4 września 2022 r.
Do 29. edycji Konkursu o Nagrody SDP można było zgłaszać publikacje prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe, opublikowane w okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2022 roku. Do konkursu zakwalifikowano 306 prac, z których najwięcej wpłynęło do kategorii Nagroda im. Janusza Kurtyki – 83 zgłoszenia. Prace konkursowe oceniało Jury Selekcyjne oraz Jury Główne pod przewodnictwem Krzysztofa Skowrońskiego. Ekspertem Jury Głównego z głosem doradczym był dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej, Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego IPN.
Nagrody i wyróżnienia wręczono w siedmiu kategoriach tematycznych oraz przyznano dwie Nagrody Specjalne.