Nawigacja

Aktualności

Dyskusja historyków rozpoczęła nową edycję edukacyjnego projektu ziemiańskiego

8 listopada 2022 r. w siedzibie Fundacji im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie odbyła się debata ekspertów, która zainaugurowała projekt edukacyjny „Wybitni ziemianie w okresie międzywojennym. Gospodarka, kultura, nauka, dyplomacja”.

Na wstępie głos zabrał przedstawiciel organizatorów Rafał Slaski, prezes Fundacji im. Zofii i Jana Włodków oraz Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego oddział Kraków. Dyskusję poprowadził prof. UPJPII Marian Wolski. Jej uczestnikami byli: prof. Tomasz Łaszkiewicz (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk) i prof. Mariusz Wołos (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

Podczas spotkania zwracano uwagę na znaczenie I wojny światowej, która zburzyła porządek stworzony przez zaborców i dyskutowano o wyzwaniach, przed jakimi stanęło odradzające się państwo polskie, w tym warstwa ziemiańska.

W odniesieniu do gospodarki i rolnictwa uczestnicy debaty podnosili problem zniszczeń wojennych, braku nawozów i trudności w pozyskaniu kredytów. Analizowali też sposób włączenia się ziemian w dzieło odbudowy Polski. Wskazywali na atuty przedstawicieli tej warstwy społeczeństwa (znajomość języków obcych, etos pracy, patriotyzm itd.). Przedstawiając obszary aktywności ziemian w życiu społecznym II Rzeczpospolitej, przywoływali przykłady ze świata polityki, gospodarki, dyplomacji i nauki.

Nowa edycja konkursu ziemiańskiego (2022/2023) poświęcona jest wybitnym jednostkom z warstwy ziemiańskiej, których osiągnięcia w różnych obszarach życia gospodarczego, politycznego, naukowego i kulturalnego wyznaczały najwyższe standardy dla międzywojennego społeczeństwa.

do góry