Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Spotkanie „Najlepszy” z cyklu „Tytani sportu” – Warszawa, 21 listopada 2022

Transmisja na kanale IPNtv o godz. 18.30

Spotkanie „Najlepszy” z cyklu „Tytani sportu” – Warszawa, 21 listopada 2022. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Jerzy Górski, triathlonista. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Janusz Kalinowski, dziennikarz. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Spotkanie „Najlepszy” z cyklu „Tytani sportu” – Warszawa, 21 listopada 2022. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Spotkanie „Najlepszy” z cyklu „Tytani sportu” – Warszawa, 21 listopada 2022. Fot. Piotr Życieński (IPN)

21 listopada 2022 r., o godzinie 18.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) w Warszawie odbyło się spotkanie „Najlepszy” w ramach cyklu „Tytani sportu”.

Jak wyglądała jego młodość? Co popchnęło go w czeluści narkomanii i alkoholizmu? Co spowodowało, że postanowił porzucić nałogi i rozpocząć terapię? Ile wysiłku kosztowała ta walka? Kiedy zaczął marzyć o uprawianiu sportów wytrzymałościowych? Jak to się wreszcie stało, że zaczął brać udział w najbardziej morderczych wyścigach triathlonowych?

O tym wszystkim opowiedział nam Jerzy Górski – wybitny polski sportowiec, który po różnych życiowych perturbacjach stanął na starcie, a następnie wygrał „Double Iron Triathlon w Huntsville”. W trakcie tych zawodów musiał przepłynąć przeszło 7,5 km, przejechać rowerem 360 km oraz przebiec 84 km. W rozmowie uczestniczył również wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Janusz Kalinowski, który w latach 80. XX w. wsparł Jerzego Górskiego w jego sportowych ambicjach.

Moderatorem spotkania był Paweł Sztama – historyk, doktorant UMCS w Lublinie, pracownik Biura Badań Historycznych IPN. Autor książek: Generał August Emil Fieldorf. Biografia wojskowa (2016), Inteligenci w bezpiece: Brystygier, Humer, Różański (2017).

Transmisja na kanale IPNtv 21 listopada 2022, o godz. 18.30

 

 

Po spotkaniu w kinie „Luna” (ul. Marszałkowska 28) odbyła się projekcja filmu „Najlepszy” (godz. 20.15).

Na spotkania poświęcone różnym dyscyplinom sportu i ich rozwojowi w Polsce zapraszamy w każdy trzeci poniedziałek miesiąca.

Poprzednie spotkanie

do góry