Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Wybitni ziemianie w okresie międzywojennym. Cykl wykładów wideo w ramach projektu edukacyjnego 2022/2023

Projekt edukacyjny „Wybitni ziemianie w okresie międzywojennym. Gospodarka, kultura, nauka, dyplomacja”. Organizatorzy: Fundacja im. Zofii i Jana Włodków, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Kraków oraz Oddział IPN w Krakowie. Współorganizatorzy: IPN i Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu.

Alfred Chłapowski (1)

Sylwetkę Alfreda Chłapowskiego, ziemianina, dyplomaty, ministra rolnictwa i ambasadora II RP we Francji przedstawił prof. Mariusz Wołos z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zaprezentował działalność polityczną, społeczną i gospodarczą Alfreda Chłapowskiego na tle przemian z przełomu XIX i XX wieku. Ukazał jego wkład w budowanie polskiej dyplomacji, a także tragiczne losy w czasie II wojny światowej.

Karol Tarnowski (2)

Sylwetkę Karola Tarnowskiego z Chorzelowa, ziemianina, znakomitego rolnika i działacza społecznego, jednego z organizatorów konspiracyjnej organizacji ziemiańskiej Uprawa/Tarcza/Opieka nakreślił dr Marcin Chorązki z Oddziału IPN w Krakowie. Przedstawił losy Karola Hilarego Tarnowskiego na tle zmian społeczno-politycznych na ziemiach polskich w XX wieku.

Aleksander Dworski (3)

Sylwetkę Aleksandra Dworskiego z Hawłowic Dolnych, ziemianina, rolnika i działacza społecznego, przedstawił dr hab. Marian Wolski, prof. UPJPII. Ukazał jego działalność na tle zmian społeczno-politycznych na przełomie XIX i XX wieku. Aktywność Aleksandra Dworskiego w II RP i w czasie II wojny światowej stanowi interesujący przykład wkładu ziemiaństwa w pracę na rzecz najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących warstw społecznych.

do góry