Nawigacja

Aktualności

Zbrodnie sądowe stanu wojennego – konferencja prasowa prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego i prok. Andrzeja Pozorskiego, dyrektora pionu śledczego IPN

12 grudnia 2022 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki i  prokurator Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego podsumowali na konferencji prasowej w Warszawie działania IPN związane z pociągnięciem do odpowiedzialności karnej osób odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe stanu wojennego.

Zbrodnie sądowe stanu wojennego – konferencja prasowa prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego i prok. Andrzeja Pozorskiego, dyrektora pionu śledczego IPN – Warszawa, 12 grudnia 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Zbrodnie sądowe stanu wojennego – konferencja prasowa prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego (L) i prok. Andrzeja Pozorskiego, dyrektora pionu śledczego IPN (P) – Warszawa, 12 grudnia 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Prezes IPN dr Karol Nawrocki (P) i rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz (L) – Warszawa, 12 grudnia 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Prok. Andrzej Pozorski, dyrektor pionu śledczego IPN – Warszawa, 12 grudnia 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Żyjemy w wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce, w XXI wieku, a w polskich sądach wciąż orzekają sędziowie, oskarżają prokuratorzy, którzy w latach 80-tych brali udział w wojnie przeciwko narodowi polskiemu, a więc w stanie wojennym

przypomniał podczas konferencji dr Karol Nawrocki, prezes IPN. Podkreślił, że w stanie wojennym wojskowe sądy i prokuratura były jednym z organów represji wobec Polaków i wobec Solidarności, oskarżając i wydając wyroki nie tylko wobec członków opozycji antykomunistycznej, ale wobec tych wszystkich, którzy mieli odwagę upomnieć się o wolną i niepodległą Polskę: wobec młodzieży, uczniów techników i liceów, którzy  przygotowywali ulotki albo flamastrami pisali hasła Polski Walczącej.

Pozostaje mieć głęboką nadzieję, że praca historyków, prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej, oparta o tony dokumentów, ale także o cały cykl zeznań świadków i uczestników tamtych wydarzeń pozwoli polskim sądom podjąć decyzję niezależną, niepodległą i suwerenną. Aby ta demokracja nie była dla polskich sądów tylko deklaratywna, ale żeby raz na zawsze pozbyć się z polskiego sądownictwa osób, które służyły obcemu, komunistycznemu reżimowi, który zabijał polskie pragnienie wolności

– podkreślił prezes IPN.

W 2021 roku prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki i dyrektor pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski  podjęli decyzję o zmianie dynamiki zajmowania się przez prokuratorów Instytutu zbrodniami sądowymi, kładąc nacisk na zbrodnie z lat 80-tych. Dzięki temu powstał projekt Archiwum Zbrodni, zajmujący się niewyjaśnionymi sprawami z tego okresu.

Jak poinformował Andrzej Pozorski w ciągu ostatniego roku prokuratorzy Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu złożyli do Sądu Najwyższego 38 wniosków, które mają doprowadzić do podjęcia przez SN uchwał o możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej 25 sędziów i 5 prokuratorów.  W tych wnioskach zawarto 108 bezprawnych czynów. Do chwili obecnej Sąd Najwyższy rozpoznał prawomocnie 6 wniosków, z czego 5 zostało uwzględnionych. Pozostałe są cały czas procedowane. Z uwagi na nieusprawiedliwione niestawiennictwo 2 sędziów, co do których Sąd Najwyższy podjął już uchwałę zezwalającą na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prokuratorzy IPN skierowali do SN kolejne wnioski: o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziów celem wykonania z nimi czynności procesowych.

W tym czasie prokuratorzy IPN wydali 55 postanowień o przedstawieniu zarzutów byłym sędziom i prokuratorom z czasów komunistycznych, w tych postanowieniach sformułowano 240 bezprawnych czynów. Umorzyli postępowanie karne w stosunku do 84 sprawców bezprawia sądowego, a w tych postanowieniach zawarli 232 bezprawne czyny.  Przygotowali 7 aktów oskarżenia wobec 9 osób (6 prokuratorów i 3 sędziów), które były związane z orzekaniem albo z oskarżaniem w latach 80-tych XX wieku.

Zapis konferencji na kanale IPNtv

 

Mówi prok. Andrzej Pozorski [audio]:

 

 

do góry