Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Spotkanie „Kryminalne opowieści dawnej Warszawy” z cyklu „Warszawa, jakiej nie znacie”

Retransmisja 27 grudnia 2022 (wtorek), o godz. 17.30, na kanale IPNtv

12 grudnia 2022 roku, o godz. 17.30, w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki, w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbyło się spotkanie otwarte „Kryminalne opowieści dawnej Warszawy” z cyklu „Warszawa, jakiej nie znacie”.

Jak wyglądało życie przedwojennego stołecznego półświatka? W jaki sposób warszawski gangster Tata Tasiemka rządził Kercelakiem, a słynny kasiarz Szpicbródka dokonywał spektakularnych napadów na banki i skarbce? Jakimi sprawami kryminalnymi żyła II Rzeczpospolita – które udało się wyjaśnić, a które do dziś owiane są tajemnicą? W jakich okolicznościach Niemcy wywozili z Warszawy cenne dzieła sztuki i czy po wojnie wróciły one do stołecznych muzeów? Dlaczego zabicie dwóch Niemców przez kryminalistów z Wawra doprowadziło do masowej egzekucji?

W ramach spotkania „Kryminalne opowieści dawnej Warszawy” Marek Teler wraz z autorami kryminałów Grzegorzem Kalinowskim i Krzysztofem Bochusem szukali odpowiedzi na te i inne pytania, pokazując jednocześnie, że Warszawa jest znakomitym miejscem akcji dla niejednej powieści kryminalnej lub szpiegowskiej.

Premiera retransmisji ze spotkania 27 grudnia 2022 (wtorek), o godz. 17.30, na kanale IPNtv

 

 

Spotkania z badaczami Warszawy w ramach cyklu varsavianistycznego mają na celu przybliżyć historię i ciekawostki dotyczące stolicy Polski, takie jak kryminalne opowieści dawnej Warszawy, literackie obrazy socjalistycznej stolicy czy kabarety i rewie międzywojennej Warszawy.

do góry