Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Książka IPN wyróżniona w VI edycji Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych

  • Wielka improwizacja. Delegacja Polska w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Indochinach w latach 1954-1973
    Wielka improwizacja. Delegacja Polska w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Indochinach w latach 1954-1973

6 grudnia 2022 Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau przyznał nagrody i wyróżnienia w VI edycji Konkursu Historycznego na najlepsze publikacje promujące historię polskiej dyplomacji i historię Polski.

Celem Konkursu jest zainteresowanie środowisk naukowo-badawczych za granicą historią Polski, a także zachęta do przekazywania rzetelnych informacji o polskiej historii i wzmocnienie polskiego głosu w ogólnoświatowym dyskursie historycznym.

Nagrody i wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: „Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji” oraz „Najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski”. Do konkursu można zgłaszać zarówno monografie naukowe, publikacje popularno-naukowe i edycje źródeł.

W kategorii „Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji” II wyróżnienie otrzymała książka Jaremy Słowiaka: Wielka improwizacja. Delegacja polska w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wietnamie w latach 1954-1973, wydana nakładem Wydawnictwa IPN.

O książce:

21 lipca 1954 r. podpisano w Genewie dokumenty kończące I wojnę indochińską. Do pilnowania zawartych wówczas układów wielkie mocarstwa powołały specjalną międzynarodową komisję, w skład której, obok Indii i Kanady, weszła także Polska, desygnowana przez Moskwę i Pekin. Dla ówczesnych władz PRL było to prestiżowe wyróżnienie, wiążące się jednak równocześnie z poważnymi trudnościami i wyzwaniami. Nikt wówczas nie zdawał sobie także sprawy, że komisja, mająca pierwotnie funkcjonować około dwóch lat, pozostanie w Wietnamie aż do roku 1973.

Kup książkę

do góry