W latach 1943–1944 Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i zorganizowana przez nią formacja Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dokonały krwawej depolonizacji województwa wołyńskiego i Małopolski Wschodniej. Polacy zamieszkujący te regiony byli obiektem totalnego wyniszczania biologicznego. Mordowano ich tylko dlatego, że byli Polakami oraz że wynikało to z koncepcji wywalczenia państwa ukraińskiego bez innych narodowości. Polaków uważano za głównych wrogów niepodległości Ukrainy i dążono do tego, by zamordować każdego Polaka znajdującego się na „ziemi ukraińskiej”. Więcej na ten temat w najbliższym, 65. odcinku programu „Przystanek Historia”, gdzie głos zabierze Ewa Siemaszko – badaczka zbrodni wołyńskiej.
Opowiadamy również o dziewięciu bohaterskich obrońcach Westerplatte, którzy spoczęli wraz ze swoim dowódcą majorem Henrykiem Sucharskim na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte 4 listopada 2022 r., oraz o artefaktach przekazanych do Muzeum Gross-Rosen.
Ponadto w 65. odcinku programu opowiadamy o projekcie „Rytmy Pamięci”, który poprzez wykorzystanie muzyki hiphopowej ma na celu zapoznanie młodzieży z historią Polski. Oddział IPN w Białymstoku i Podlaska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy kierują swój projekt do młodego odbiorcy, który nie tylko kocha muzykę, ale również chce w artystyczny sposób przekazać ważne treści historyczne. Przedstawiamy także komiks poświęcony Wincentemu Witosowi. Komiks opowiada o Wincentym Witosie, premierze rządu polskiego od 24 lipca 1920 do 13 września 1921 r., a więc w okresie wojny polsko-bolszewickiej i decydującej o jej przebiegu bitwy warszawskiej.
Polecamy również artykuły z portalu przystanekhistoria.pl poświęcone propagandzie PRL.
Premiera 65. odcinka programu „Przystanek historia”: TVP Historia – 17.11 (czwartek), godz. 16.10; powtórka 18.11 (piątek), godz. 11.45, w TVP Polonia – 22.11 (wtorek), godz. 15.15; w TVP 3 – 27.11 (niedziela) godz. 8.30.


