Nawigacja

Aktualności

Jury wybrało najlepsze filmy 3. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”

Podczas zakończonego w sobotę 3. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia” Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował 23 filmy z całego świata, które nawiązują do tej tytułowej tematyki. Festiwal powstał aby upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej i stworzyć przestrzeń do dyskusji o totalitaryzmie w wielu aspektach. Ostatnie tygodnie udowodniły nam jednak, że ten temat to nie tylko historia, ale też teraźniejszość dla wielu milionów ludzi.

Rosnąca z roku na rok popularność festiwalu oraz aktualność tematyki świadczą o ważnej misji jaką pełni on w kulturze. Wygenerowanych zostało 5500 kodów dostępu do filmów, ale ilość widzów z pewnością była jeszcze większa. Każdy z kodów ważny był bowiem przez 72 godziny i umożliwiał obejrzenie danej produkcji dowolnej liczbie osób. Wszystkie ekranizacje dostępne były na stronie totalitaryzmy.pl.

3. MFFoTEK – najlepsze filmy

Podczas festiwalu wyłoniono zwycięskie produkcje. Jury miało w tym roku trudne zadanie. Poziom artystyczny i merytoryczny filmów w obydwu kategoriach był bardzo wysoki. Ostatecznie nagrodę za I miejsce w konkursie filmów PEŁNOMETRAŻOWYCH 3. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia” otrzymał reżyser Zaza Buadze za film pod tytułem: Matka Apostołów. Jury nagrodziło film za ukazanie w niezwykle przejmujący sposób, że każda wojna rozgrywa się nie tylko na polach bitew, zaś jej ofiarami są nie tylko walczący żołnierze, ale także ich najbliżsi.

Z kolei w konkursie filmów KRÓTKO I ŚREDNIOMETRAŻOWYCH nagrodę za pierwsze miejsce otrzymał film pod tytułem Marika… nie bój się w reżyserii Matthaiosa Frantzeskakisa.

Obraz otrzymał nagrodę za przedstawienie niezwykłej relacji kobiety, w życiu której jak w soczewce skupiło się okrucieństwo totalitarnego systemu nazistowskich Niemiec. Ten film to dowód na to jak ważne jest dokumentowanie wspomnień świadków historii, będących przestrogą dla kolejnych pokoleń.

W czasie trwania festiwalu również publiczność mogła oceniać prezentowane filmy. NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI otrzymał polski film pod tytułem: Dzieci Maharadży. Fajna ferajna w Indiach w reżyserii Tomasza Stankiewicza.

Ostatnim wyróżnieniem jest NAGRODA IM. JANUSZA KURTYKI, która przyznana jest za ukazanie niestrudzonej chęci zachowania własnej godności i człowieczeństwa w obliczu szalejącego totalitaryzmu. W tym roku zwyciężył film pod tytułem Ziemia jest niebieska jak pomarańcza w reżyserii Iryny Tsilyk.

3. MFFoTEK – debaty, warsztaty i Pitching Forum

Wydarzenie to jednak nie tylko filmy. W dniach 5–9 kwietnia Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził 6 wartościowych debat, które poruszały całe spektrum problemów związanych z tematyką Festiwalu. Można je obejrzeć na  kanale IPNtv w serwisie YouTube.

Podczas festiwalu odbyły się również warsztaty zarówno dla filmowców, jak i początkujących twórców.

Instytut Pamięci Narodowej zorganizował też na bezpłatne warsztaty w formie masterclass zatytułowane „Gotowe tematy na film w archiwach IPN”. Szkolenie skierowane jest do profesjonalnych twórców filmowych, także studentów szkół filmowych, zainteresowanych pracą z archiwaliami i filmami o tematyce historycznej.

Z kolei początkujący twórcy i młodzież, pasjonaci kina i historii wzięli udział w bezpłatnych warsztatach filmowych „Twórcze Archiwa!” to wyjątkowa okazja do zapoznania się ze światem filmu pod okiem ekspertów. Uczestnicy poznali podstawy montażu w programie Adobe Premiere Elements. Efektem warsztatów jest stworzenie własnego eseju filmowego w technice found footage (czyli materiału znalezionego) korzystając z archiwum IPN. 

Po raz pierwszy w historii festiwalu zorganizowano również Pitching Forum. To konkurs scenariuszy i pomysłów na film lub serial. Do finału forum finalnie zakwalifikowało się 9 projektów filmowych. Wybrano dwóch laureatów, z którymi będzie kontynuowana współpraca przy realizacji filmów, są to:

  1. Katyń. Pierwszy świadek w reżyserii Jarosława Mańki
  2. Stanisław Helski. Rolnik niepokorny w reżyserii Michała Torza

Werdykt jury na YouTube IPNtv ogłoszony przez prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego

 

 

do góry