Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” – debaty

3. MFFoTEK to nie tylko filmy fabularne, dokumenty i warsztaty, ale także sześć debat eksperckich poświęconych TOTALITARYZMOM i ich funkcjonowaniu. Dowiemy się więcej o propagandzie, czy o tworzeniu dobrego kina historycznego. Codziennie o 18:00 od 5 do 9 kwietnia (9.04. także o 14:00) na IPNtv na YouTube.

 

Debata 1: Czy Rosja pamięta o Gułagu? – 5 kwietnia 2022, godz. 18.00 

Totalitaryzm niesie ze sobą zniewolenie jednostki. Często całe narody poddawane są indoktrynacji i terroryzowane przez system. Nielicznych, stawiających opór pozbawia się praw i izoluje od pozostałych. W Rosji od lat 30. XX wieku funkcjonował Gułag – system obozów pracy dla więźniów. Uśmiercono w nich około 60 mln osób. Czy współczesna Rosja tak często nawiązując w swojej współczesnej narracji imperialistycznej do historii ZSRS pamięta o jej czarnych kartach?

Goście:

 • dr Maciej Wyrwa – Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
 • Adam Hlebowicz – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN
 • Piotr Skwieciński – dziennikarz, dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie

Prowadzący: Maria Przełomiec – dziennikarka, prowadząca program Studio Wschód w TVP INFO

 

Debata 2: Jak zrobić film historyczny na światowym poziomie? – 6 kwietnia 2022, godz. 18.00

Kino historyczne jest coraz popularniejszym gatunkiem filmowym na całym świecie. Czy Polskę stać na stworzenie produkcji na światowym poziomie? Jaka jest recepta na osiągnięcie sukcesu? Jaki jest współczesny odbiorca i jak do niego trafić?

Goście:

 • Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, producent i scenarzysta filmowy, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW
 • Robert Kaczmarek – reżyser, producent i scenarzysta filmowy, dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego
 • Dariusz Gajewski – polski reżyser, m.in. filmów „Legiony”, „Warszawa”

Prowadzący: Łukasz Adamski – krytyk filmowy i publicysta. Współpracownik wPolityce.pl, Sieci, TVP Kultura i Polskiego Radia

 

Debata 3:  Kino w służbie rosyjskiego totalitaryzmu – 7 kwietnia 2022, godz. 18.00 

Kino od zawsze było jednym z najważniejszych narzędzi propagandowych. Federacja Rosyjska od lat wydaje ogromne pieniądze na finansowanie dużych projektów filmowych, które kształtują serca i umysły społeczeństwa rosyjskiego. Jak Kreml manipuluje historią i wychowuje kolejne pokolenia w duchu totalitaryzmu?

Goście:

 • Piotr Gociek – pisarz i publicysta, Tygodnik „Do Rzeczy”, Polskie Radio, TVP Kultura
 • Siergiej Pielesa – białoruski dziennikarz, prowadzący i redaktor wielu programów i filmów dokumentalnych nadającej z Polski białoruskojęzycznej stacji telewizyjnej Biełsat TV

Prowadzący: Adam Hlebowicz – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN

 

Debata 4:  Prześladowania. Religia w systemach totalitarnych – 8 kwietnia 2022, godz. 18.00

Totalitaryzm z założenia jest systemem antyreligijnym. Jest jej wrogiem. Już Karol Marks określił religię jako „opium dla ludu”. Dlatego religie były i są zwalczane przez wszystkie totalitaryzmy. Jak ludzie reagowali na działania władzy? Jaka była historia prześladowania chrześcijan w państwach byłego bloku wschodniego?

Goście:

 • dr Andrzej Grajewski – „Gość Niedzielny”, współautor książki „Stolica Apostolska wobec Rosji i wschodniego chrześcijaństwa. Od Jana Pawła II do Franciszka”
 • Grzegorz Polak – zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie
 • o. Paweł Wyszkowski – misjonarz, autor książki „Tywrowski memoriał męczenników katolickich na Ukrainie w XX wieku”

Prowadzący: Jan Ruman – dziennikarz, redaktor naczelny „Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej”

Debata 5: Józef Mackiewicz – świadek totalitaryzmów? – 9 kwietnia 2022, godz. 14.00 

Józef Mackiewicz był świadkiem dwóch totalitaryzmów. Walczył z bolszewikami w 1920 r., doświadczył niemieckiej okupacji, był również świadkiem niemieckich ekshumacji polskich oficerów w Katyniu. Choć budził skrajne emocje, to był najczęściej wydawanym pisarzem w podziemnych wydawnictwach PRL-owskiego „drugiego obiegu”. Jak uważa Włodzimierz Bolecki, autor biografii Mackiewicza „Ptasznik z Wilna” Mackieiwcz obnażał nieprawdziwość powszechnie przyjętej wizji historii. Pokazywał całą jej złożoność, wielowątkowość, trudności w przyznaniu komuś racji. Nie mogło się to podobać wszystkim.

Sejm RP ustanowił 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza – poznaj postać jednego z największych pisarzy i publicystów XX wieku.

Goście:

 • dr hab. Marek Gałęzowski – historyk, IPN, profesor Uczelni Łazarskiego
 • dr hab. Sławomir Cenckiewicz – dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. K. Sosnkowskiego w Warszawie, doradca Prezesa IPN ds. naukowych, profesor Akademii Sztuki Wojennej

Prowadzący: Adam Hlebowicz – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

Debata 6: Dzieci – ofiary totalitaryzmu – 9 kwietnia 2022, godz. 18.00 

Cierpienie niewinnych osób, a w szczególności dzieci wywołuje w ludziach wiele emocji. Jak pokazała historia dzieci często padały ofiarą totalitaryzmów. Jaki wpływ na psychikę dziecka mają doświadczenia wojny? Jak dzieci zapamiętują wojnę i przezywają traumę w ciągu swojego życia? Jak opowiadać dzieciom i młodzieży o trudnej i często brutalnej historii?

Goście:

 • dr Ireneusz Piotr Maj – dyrektor Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi
 • Ewa Kołomańska – pracownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
 • Monika Kowaleczko-Szumowska – producentka filmowa, scenarzystka („Dzieci Maharadży, czyli fajna ferajna w Indiach”, „Fajna ferajna czyli powstanie oczyma dzieci”)

Prowadzący: Piotr Dmitrowicz – dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, historyk

Link do dedykowanej debatom playlisty na IPNtv

5–9 kwietnia 2022. Oglądaj online 3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Polskie premiery nagradzanego kina za darmo. Zarejestruj się na totalitaryzmy.pl. Pula miejsc ograniczona.

do góry