Nawigacja

Aktualności

Dyskusja o książce: Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981–1989 – Szczecin, 15 kwietnia 2021

Czym była Filatelistyka podziemna? Jakie znaczki pocztowe i w jakim celu wydawała Solidarność w latach PRL? Jakie znaczenie miał niezależny ruch wydawniczy w okresie komunizmu? Na te i inne pytania, odpowiadają uczestnicy dyskusji.

  • Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981–1989 2

Poczta Niezależna, Poczta „Solidarności” jest zjawiskiem najnowszej historii Polski w niewystarczającym stopniu opisanym w literaturze i nieopracowanym naukowo. W szczególności dotyczy to lat 1981–1989, kiedy to filatelistyka podziemna była istotną częścią niezależnego ruchu wydawniczego, stanowiąc z jednej strony wyraz oporu społeczeństwa wobec rządzącego krajem reżimu, z drugiej zaś formę gromadzenia środków finansowych na działalność podziemną. O tej niezwykłej historii na fanpage'u @IPN.Szczecin na Facebooku oraz YouTube IPNtvPL rozmawiali:

  • Jan Tarnowski - działacz opozycji antykomunistycznej w PRL
  • Henryk Mruk - współautor publikacji 
  • Michał Guć - współautor publikacji 
  • moderator dyskusji: dr hab. Sebastian Ligarski  

Retransmisja

 

 

Zapowiedź 

 

 

 

O książce

 

Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981–1989 to ewenement wydawniczy na polskim rynku. Po raz pierwszy tak kompletne dzieło dotyczące polskiej poczty podziemnej zostało opracowane w sposób naukowy. Wyznacza ono zupełnie nowy kierunek w postrzeganiu tych dowodów oporu społecznego w latach 1981–1989. 

Niniejsze opracowanie jest częścią większego przedsięwzięcia polegającego na opracowaniu i wydaniu katalogów Poczty Niezależnej. Celem autorów jest pokazanie oraz usystematyzowanie wszystkich znaczków Poczty „Solidarności” zaprojektowanych, wykonanych i wydanych przez Jana Tarnowskiego w latach 1981–1989. Publikacja ta ukazuje ogrom wykonanej pracy, zwłaszcza że nie była to jedyna forma jego podziemnej działalności. Zajmował się on również drukiem wydawnictw podziemnych i kolportażem bibuły, a także opracował wiele grafik patriotycznych.

 WIĘCEJ O KSIĄŻCE 

 KUP ONLINE

 

do góry