Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981–1989

  • Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981-1989
    Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981-1989

Henryk Mruk, Michał Guć, Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981–1989, konsultacja merytoryczna Jan Tarnowski, Szczecin 2020, 256 s., ISBN 978-83-8229-019-6.       

Znaczki szczecińskiego podziemia autorstwa Jana Tarnowskiego 1981–1989 to ewenement wydawniczy na polskim rynku. Po raz pierwszy tak kompletne dzieło dotyczące polskiej poczty podziemnej zostało opracowane w sposób naukowy. Wyznacza ono zupełnie nowy kierunek w postrzeganiu tych dowodów oporu społecznego w latach 1981–1989.

Poczta Niezależna, Poczta „Solidarności” jest zjawiskiem najnowszej historii Polski w niewystarczającym stopniu opisanym w literaturze i nieopracowanym naukowo. W szczególności dotyczy to lat 1981–1989, kiedy to filatelistyka podziemna była istotną częścią niezależnego ruchu wydawniczego, stanowiąc z jednej strony wyraz oporu społeczeństwa wobec rządzącego krajem reżimu, z drugiej zaś formę gromadzenia środków finansowych na działalność podziemną. Pierwowzorem Poczty Podziemnej „Solidarności” była m.in. Poczta Obozowa, która działała zarówno w czasie I, jak i II wojny światowej. Żołnierze osadzeni w obozach dla internowanych czy w obozach jenieckich organizowali wewnętrzną pocztę, gdzie przesyłki „z baraku do baraku” ofrankowane były wykonywanymi w obozie znaczkami, stemplami, a także grafikami o tematyce patriotycznej. Niezależne znaczki pocztowe wydawało też Polskie Państwo Podziemne podczas okupacji niemieckiej. Z kolei w okresie Powstania Warszawskiego działała Harcerska Poczta Powstańcza, która posiadała własne znaczki i stemple. Przesyłki te, roznoszone w walczącej Warszawy przez listonoszy – harcerzy Szarych Szeregów, stanowią dzisiaj filatelistyczne rarytasy.

Niniejsze opracowanie jest częścią większego przedsięwzięcia polegającego na opracowaniu i wydaniu katalogów Poczty Niezależnej. Celem autorów jest pokazanie oraz usystematyzowanie wszystkich znaczków Poczty „Solidarności” zaprojektowanych, wykonanych i wydanych przez Jana Tarnowskiego w latach 1981–1989. Publikacja ta ukazuje ogrom wykonanej pracy, zwłaszcza że nie była to jedyna forma jego podziemnej działalności. Zajmował się on również drukiem wydawnictw podziemnych i kolportażem bibuły, a także opracował wiele grafik patriotycznych.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Opozycja i opór społeczny w PRL 1956–1989”.

Dyskusja o książce:

 

 

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry