Nawigacja

Aktualności

„Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci” oraz publikacje z serii „Literatura i Pamięć” w każdym liceum ogólnokształcącym

Pod koniec lutego 2021 roku Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki przekazał wszystkim liceom ogólnokształcącym w Polsce album „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”.

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci bohatera podziemia niepodległościowego. Publikacja wzbogaci zbiory bibliotek szkolnych. Dodatkowo przekazaliśmy również cztery tomy serii „Literatura i Pamięć”. To efekt współpracy Fundacji Rozwoju Edukacji oraz IPN.

Grypsy Łukasza Cieplińskiego, pisane przez niego podczas prawie pięciu miesięcy spędzonych w celi śmierci więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, są prawdopodobnie jedynym tak dużym i w swojej treści tak niezwykłym zachowanym zbiorem nieoficjalnych listów osoby skazanej w latach reżimu komunistycznego. To, że dziś można je oglądać i odczytywać, wydaje się graniczyć z cudem. Już samo pisanie ich w celi, zapewne naszpikowanej donosicielami UB, wymagało wiele trudu, aby całe przedsięwzięcie zachować w tajemnicy, wiadomo  jednak, że Łukasz Ciepliński nie był jedynym uwięzionym, który oczekując na wykonanie wyroku, żegnał się w ten sposób z rodziną.

Wersja elektroniczna publikacji do pobrania

Seria „Literatura i Pamięć” została stworzona z myślą zarówno o miłośnikach literatury, jak i pasjonatach historii. Jej adresatami są zwłaszcza nauczyciele języka polskiego i nauczyciele historii oraz studenci historii i polonistyki. Nauczycielom seria ma pomagać w realizacji nowej podstawy programowej w zakresie przedmiotów humanistycznych. Studentom dostarczać wiedzę poszerzającą horyzonty, a wszystkim czytelnikom – lekturę atrakcyjną i pogłębiającą podstawy duchowej więzi z Ojczyzną.

do góry