Nawigacja

Aktualności

„Kulisy historii”, odcinek 3: Komendant „Bury” – 2 marca 2021

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję Komendant „Bury” z cyklu Kulisy historii. Premiera odbyła się 2 marca o godzinie 12:00 na kanale IPNtvPL.

Jakim człowiekiem był Romuald Rajs ps. „Bury” – jeden z najbardziej kontrowersyjnych żołnierzy podziemia niepodległościowego? Co wydarzyło się Zaleszanach, Wólce Wygonowskiej, Zaniach, Szpakach i Końcowiźnie na przełomie stycznia i lutego 1946 r.? W jakich okolicznościach komendant „Bury” został aresztowany i stracony?

Opowiedział o tym Michał Ostapiuk, autor książki Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa „Burego” (1913–1949). Prowadzenie: Rafał Dudkiewicz.

 

 

* * *

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Poprzednie odcinki „Kulis historii”

do góry