Nawigacja

Aktualności

Znaki Pamięci. Ryngraf w polskiej historii

W 10. rocznicę ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Biuro Edukacji IPN stworzyło repliki trzech ryngrafów należących do trzech wyjątkowych postaci: Zygmunta Szendzelarza "Łupaszki", Franciszka Majewskiego "Słonego" i Henryka Flamego "Bartka".

Ryngraf stanowił pierwotnie część rycerskiej zbroi, jednak z biegiem czasu został zredukowany do medalionu w kształcie tarczy.

Dzisiaj tradycja ryngrafu jest wciąż żywa: czasem powstają one w obszarze życia publicznego, zwykle jednak towarzyszą szczególnym wydarzeniom z życia polskich rodzin, doceniających znaczenie tego symbolu. Nie ma wątpliwości iż są nośnikiem historii i pamięci.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, doskonale oddał istotę polskiego ryngrafu:

W naszych ojczystych dziejach nieliczne tylko przedmioty zyskały rangę narodowych symboli ogniskujących najszlachetniejsze idee służby Bogu i Polsce. Do tej elitarnej grupy bez wątpienia zaliczyć należy ryngraf, który uzupełniony przedstawieniami Bogarodzicy, stał się rodzajem tarczy, a zarazem Znakiem Ojczyzny i manifestacja wiary. Wpisany w tradycję walk Polaków o odzyskanie i utrzymanie niepodległości ma dziś w naszych sercach miejsce szczególne. Polski ryngraf, wywodząc się z oznaki pełnienia żołnierskiej służby, symbolizuje wierność i gotowość walki w obronie najwyższych wartości. […] Opiece Bogarodzicy oddawali się rycerze, konfederaci, powstańcy, legioniści, harcerze, partyzanci, żołnierze różnych frontów walki o wolną Polskę. […]

Źródło: Eustachy Rakoczy, „Znak Ojczyzny. Jasnogórski ryngraf w polskiej tradycji rycersko-żołnierskiej"

 • Znaki Pamięci
  Znaki Pamięci
 • Znaki Pamięci
  Znaki Pamięci
 • Znaki Pamięci
  Znaki Pamięci
 • Znaki Pamięci
  Znaki Pamięci
do góry