Nawigacja

Aktualności

Zmarł Marian Pawlik, prezes Federacji Organizacji Polskich w Wiktorii

31 lipca 2020 r. zmarł w wieku 65 lat Marian Pawlik, Prezes Federacji Organizacji Polskich w Wiktorii (Australia), związany z tą organizacją od ponad 20 lat. Aktywnie działał w środowisku Polaków mieszkających w Australii.

  • Marian Pawlik. Fot. IPN
    Marian Pawlik. Fot. IPN

Popularyzował polską kulturę i historię wśród mieszkańców Australii. Wspierał dialog pomiędzy Żydami i Polakami, za co wraz z kierowaną przez siebie Federacją został uhonorowany przez Australian Society of Polish Jews, wyróżnieniem Henryk Sławik Award.

Blisko współpracował z Instytutem Pamięci Narodowej. M.in. dzięki Jego zaangażowaniu udało się zorganizować w listopadzie 2017 r. wystawę poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, przygotowaną przez Zarząd Komitetu Pilecki Project z wykorzystaniem materiałów archiwalnych udostępnionych przez IPN, w Centrum Kadimah.

W maju 2018 r. współorganizował wraz z Zarządem Komitetu Pilecki Project i Kołem byłych żołnierzy Armii Krajowej ekspozycję wystaw o rotmistrzu Pileckim, rodzinie Ulmów z Markowej oraz Radzie Pomocy Żydom „Żegota” w Parlamencie Stanu Wiktoria.

Odznaczony w 2018 r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za popularyzowanie polskiej kultury i historii.

Kawaler Orderu Australii (OAM), najwyższego odznaczenia państwowego Australii.

Cześć Jego Pamięci!

do góry