Nawigacja

Najważniejsze

Odsłonięto tablicę upamiętniającą płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV ZG WiN – 1 marca 2021

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie upamiętniono płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Uroczystości na „Łączce” – otwarcie wystaw IPN o rtm. Witoldzie Pileckim i o ppłk. Łukaszu Cieplińskim – 1 marca 2021

1 marca 2021 r. prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz jego zastępca prof. Krzysztof Szwagrzyk wzięli udział w centralnych uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W kwaterze „Ł” na Powązkach Wojskowych otwarto wystawy plenerowe o rtm. Witoldzie Pileckim oraz o ppłk. Łukaszu Cieplińskim, prezesie Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej antykomunistyczną organizację młodzieżową „Wolna Młodzież” w Pruszkowie – 1 marca 2021

W Liceum Ogólnokształcącym im. Tomasza Zana (ul. Ignacego Daszyńskiego 6 w Pruszkowie) została odsłonięta tablica poświęcona uczniom tej szkoły, tworzącym trzon zgrupowania „Mazowsze” antykomunistycznej organizacji „Wolna Młodzież”. Upamiętnienie odsłonili prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz dyrektor LO im. T. Zana Ewa Król. W kameralnej uroczystości wzięli udział również przedstawiciele Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN z dyrektorem Adamem Siwkiem na czele. Tablica została ufundowana przez OBUWiM IPN w Warszawie.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oddał hołd Niezłomnym oraz represjonowanym za pomoc żołnierzom II konspiracji – 28 lutego 2021

– Najważniejsze jest to czy pamięć o Żołnierzach Wyklętych przekażemy najmłodszemu pokoleniu. Ważne jest, aby to tysiącletnie dziedzictwo Rzeczypospolitej, za którą Żołnierze Wyklęci oddali swe życie, zapłacili taką cenę, było również ich dziedzictwem – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas uroczystości na Mazowszu upamiętniających żołnierzy z oddziału ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.

10. Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Uroczysty koncert on-line z Filharmonii Krakowskiej, poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Muzyczne widowisko, którego współorganizatorem był krakowski IPN, objął patronatem Prezydent RP.

Spektakl muzyczny „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych” – 27 lutego 2021

W sobotę, 27 lutego, o godz. 18:00 w studiu koncertowym Radia Gdańsk odbył się muzyczny spektakl poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas wydarzenia wykonano utwory, które m.in. znalazły się na płycie „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych”. Partnerem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej, transmisja odbyła się na kanale IPNtv.

Multimedia i media społecznościowe

Na skróty

do góry