Nawigacja

Aktualności

Poznaliśmy zwycięzców 50. Olimpiady Historycznej

– Jesteście najlepszym dowodem na to, że historia jest wciąż ważna, wciąż żywa, także dla kolejnych pokoleń Polaków – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki podczas rozdania nagród laureatom i finalistom 50. Olimpiady Historycznej w Gdańsku.

Finał 50. Olimpiady Historycznej – Gdańsk, 14 kwietnia 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Finał 50. Olimpiady Historycznej. Na zdj. dr Karol Nawrocki, prezes IPN – Gdańsk, 14 kwietnia 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Dr Karol Nawrocki, prezes IPN, wręczył nagrodę Aleksandrowi Kwiatkowi z Olsztyna – Gdańsk, 14 kwietnia 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Finał 50. Olimpiady Historycznej – Gdańsk, 14 kwietnia 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Finał 50. Olimpiady Historycznej – Gdańsk, 14 kwietnia 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Finał 50. Olimpiady Historycznej – Gdańsk, 14 kwietnia 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Finał 50. Olimpiady Historycznej – Gdańsk, 14 kwietnia 2024. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Uroczysty finał Olimpiady Historycznej odbył się 14 kwietnia 2024 roku w Dworze Artusa w Gdańsku. Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat wspiera organizatorów, fundując nagrody dla najlepszych laureatów, a także pozostałych finalistów. Końcowy etap tego wydarzenia przebiega przy udziale najważniejszych przedstawicieli Instytutu. Dla laureatów przygotowujemy cenne nagrody książkowe.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki, zwracając się do młodzieży, finalistów i laureatów Olimpiady – wydarzenia prestiżowego i z wielkim doświadczeniem – podkreślił:

To dla mnie, jako prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, jest doskonała wiadomość i doskonała informacja, bowiem na Sali w Dworze Artusa siedzi elita polskich zmagań o historyczną prawdę, o narodową pamięć i prawdę dotyczącą historii Polski, Polaków, ale także całego świata na przestrzeni wieków.

Wierzę, że my historycy nie patrzymy na historię nie tylko jako na naukę, która ma nas przenieść do świata, którego już nie ma. My nie uciekamy przecież od teraźniejszości, od współczesności, ale badamy przeszłość po to, aby zbudować także przyszłość. Badać mechanizmy, postawy psychologiczne, osobiste, które sprawią, że Polska, Europa i świat będą jeszcze piękniejsze i jeszcze lepsze.

Zaznaczył, że Instytut Pamięci Narodowej dba o prawdę o Polsce i Polakach w wieku XX.

– Historia bowiem nie jest tylko nauczycielką życia, ale szczególnie w wieku XX, który jest najważniejszy dla Instytutu Pamięci Narodowej, do którego badania jest ustawowo zobowiązany, historia była i także pozostaje nauczycielką śmierci. 

Jak mówił św. Jan Paweł II, wiek XX był „misterium nieprawości”. Nasza Ojczyzna przez 50 lat była poddana działaniom dwóch systemów totalitarnych: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Stąd IPN – jako partner 50. Olimpiady Historycznej – dba o prawdę o Polsce i Polakach w XX wieku.

Prezes IPN nawiązał do propozycji nowej podstawy programowej MEN, która „ewakuuje z wieku XX pewne postacie, bohaterów, mechanizmy, które są częścią polskiej historii”.

Zachęcił do zapoznania się z ofertą edukacyjną IPN, szczególnie tą związaną z wykorzystaniem nowych technologii – dzięki której historię można opowiadać językiem młodych pokoleń w przestrzeni wirtualnej.

Podsumowując wyraził nadzieję, że:

– Historia będzie drogą do budowania Polski, Europy i świata w oparciu o wartości, które są dla nas ważne – demokracji, wolności i niepodległości.

Podczas uroczystości wieńczących jubileuszową 50. edycję Olimpiady dr Karol Nawrocki, prezes IPN, wręczył nagrodę Aleksandrowi Kwiatkowi z II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie, który osiągnął najlepszy wynik ze specjalności „Historia XX wieku”. Ex aequo najlepszy wynik w tej specjalności otrzymał Nikodem Szala-Jagiełło z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

***

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna organizowana jest od 1974 r. przez Polskie Towarzystwo Historyczne – Komitet Główny Olimpiady Historycznej. Olimpiadę wspierają Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Finały tego prestiżowego wydarzenia odbywają się od wielu lat w Gdańsku.

Warto podkreślić, że wielu uczniów biorących udział w Olimpiadzie z czasem dołącza do elity intelektualnej Polski – spośród olimpijczyków wywodzi się znaczny procent pracowników naukowych historii uczelni wyższych. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych organizowanych na terenie naszego kraju.

do góry