Nawigacja

„Z miłości do Polski” – Armia Krajowa

Wystawa plenerowa IPN „Armia Krajowa”

Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało wystawę plenerową, poświęconą tej największej – w okupowanej przez Niemców Europie – podziemnej formacji militarnej.

Wystawa przedstawia genezę powstania Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadza odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz ukazuje portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu i losom jej żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Pierwsze otwarcie wystawy, składającej się z 87 plansz, odbędzie się 14 lutego 2022 r. na pl. Szczepańskim w Krakowie. Do marca 2023 r. ekspozycja odwiedzi także inne duże ośrodki miejskie: Kielce, Katowice, Szczecin, Rzeszów, Łódź, Lublin, Warszawę, Wrocław, Gdynię, Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Opole, Białystok, Olsztyn, w których będzie można ją zobaczyć w miejscach ogólnodostępnych dla zwiedzających.

 

 

do góry