Nawigacja

Видання IPN укр

Historia z IPN

Historia on-line: Archiwalne nagranie z getta warszawskiego

Historia on-line to cyfrowe miejsce spotkań z historią Polski XX wieku. Codziennie znajdą tu Państwo nowe materiały historyczne, opowiadające o wydarzeniach z naszej historii najnowszej.

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w warszawskim getcie, był to wyraz determinacji ludności żydowskiej, która pomimo braku jakiejkolwiek nadziei na powodzenie buntu, wystąpiła zbrojnie przeciw swym oprawcom walcząc o zachowanie dumy oraz poczucia godności. Polecamy krótki film zawierający sceny z ulic okupowanej Warszawy.

Część prezentowanego materiału zawiera unikatowe obrazy getta warszawskiego filmowanego z zewnątrz – ulica Chłodna, grupy maszerujących ulicą Żydów, ruch uliczny obserwowany zza drutu kolczastego, przeszukanie chłopca i mężczyzn wchodzących do getta, ludzi wchodzących do getta, grupę dzieci z opiekunami wchodzących do getta. Prezentowany poniżej klip jest fragmentem filmu 8 mm z zapisem obrazów ulic okupowanej Warszawy i Getta Warszawskiego wykonanym przypuszczalnie przez anonimowego żołnierza Wermachtu w latach 1940-1941. W 1966 r. Film ten został przekazany do Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich prawdopodobnie przez redaktora Telewizji Polskiej Jerzego Ambroziewicza zm. 11 kwietnia 1995 r., który zastrzegł jego udostępnianie. Od tego czasu materiał ten nie był szeroko publikowany w całości, dlatego też Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej podjęło starania związane z jego cyfrową rekonstrukcją.

 

 

do góry