Nawigacja

Historia z IPN

Płyta IPN „Dziesięć kroków. Memoriał Warszawski 1944”

„Dziesięć kroków. Memoriał Warszawski 1944” to projekt muzyczno-wokalny Instytutu Pamięci Narodowej i Fundacji „Sztafeta”, upamiętniający losy ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego.

  • Płyta IPN „Dziesięć kroków. Memoriał Warszawski 1944”
    Płyta IPN „Dziesięć kroków. Memoriał Warszawski 1944”

Na płycie znalazło się 10 utworów, z których każdy został zainspirowany autentyczną historią. Utwory składające się na płytę są osadzone w konkretnej historii lub zainspirowane zostały wspomnieniami uczestników historycznych wydarzeń. Piosenki obrazują przeżycia i emocje, a opowieści świadków dają osadzenie w konkretnej historycznej rzeczywistości.

Muzykę skomponował i zaaranżował Dariusz Budkiewicz, autorką słów do piosenek jest Anna Żochowska, zaś wykonawcami są m.in. Ewa Dałkowska, Dariusz Kowalski oraz młodzi aktorzy: Weronika Kowalska, Barbara Lubos, Małgorzata Walenda i Marcin Januszkiewicz. Do projektu zaproszeni zostali również Małgorzata Hutek i Marek Piekarczyk.

Jeden z utworów na płycie wykonuje ksiądz Stanisław Maciej Kicman, jako 7-letni chłopiec był uczestnikiem wydarzeń rozgrywających się na Woli w 1944 r. Śpiewa piosenkę do słów i muzyki swojej mamy Moniki Kicman.

Wydawcą płyty jest Instytut Pamięci Narodowej. Partnerem projektu – Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.

Płyta została objęta patronatem Programu III Polskiego Radia.

Chcemy słyszeć te kroki. Robimy wiele, żeby następne pokolenia je również słyszały. Od pierwszego dnia, od pośpiesznego wybiegnięcia z domu na zbiórkę oddziału, do nostalgicznego pożegnania ze swoim miastem tych wszystkich, którzy przeżyli. Bieg, ucieczka, przemykanie, rozkaz, wymarsz. Te słowa ilustrują dynamikę prezentowanych utworów. Idziesz to trwasz. Do wolności. Daleko nie wszystkim dane było przeżyć. Wspominamy ich i łączymy z żyjącymi. Chcemy na tej płycie ukazać wszystkich mieszkańców tamtego miasta – bez względu na wiek, status, zasługi, bez podziałów. Podążamy ich śladami, których ciągle tak wiele, a jednak za mało, żeby nazwać po imieniu wszystkich.

Trzeba iść. Idziesz to trwasz.


Adam Hlebowicz
Inicjator projektu

Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN

Pierwszy dzień

 

 

Marsz Wygnanych

 

Bohaterki N. N.

 

Premiera płyty połączona z koncertem odbyła się w Warszawie 23 września 2019 roku.
Zachęcamy do obejrzenia fragmentów koncertu

 

Płytę można kupić w księgarni internetowej ipn.poczytaj.pl

 

do góry