Nawigacja

Komunikaty

Krewna Józefa i Wiktorii Ulmów – błogosławionych „Samarytan z Markowej” w katalogach Biura Lustracyjnego IPN

Anna Pawlak
Data publikacji 30.04.2024

W uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazł się wpis dotyczący krewnej Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy w trudnym okresie okupacji niemieckiej, mimo grożącej kary śmierci, zdecydowali się pomóc współobywatelom narodowości żydowskiej. Za tę Józef i Wiktoria oraz ich dzieci zapłacili najwyższą cenę. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z biogramem Heleny Ulmy.

Helena Ulma (1928-2020) – krewna Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy od 1942 r. w swoim domu w Markowej na Podkarpaciu ukrywali zagrożonych prześladowaniami Żydów. W dniu 24.03.1944 r. Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywający się z ich pomocą Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu. Dzień ten został ustanowiony przez Prezydenta RP Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką.

Helena Ulma w latach 80 XX wieku zaangażowała się w działalność Solidarności Walczącej, a w jej mieszkaniu znajdował się punkt kontaktowy dla ukrywających opozycjonistów. W marcu 1983 r. Wydział V KWMO w Rzeszowie objął ją działaniami operacyjnymi w ramach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania krypt. „Pięść” (nr 19130), a następnie przerejestrował ją w 1986 roku do rozpracowania krypt. „Ośmiornica” ( nr rej. 17426).

Helena Ulma zmarła 27 października 2020 roku.

Helena Ulma w katalogach Biura Lustracyjnego

do góry