Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Oświadczenie Krzysztofa Wyszkowskiego, członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej

Joanna Sobotka
Data publikacji 22.03.2023

 Warszawa, dnia 22 marca 2023 r.

 

 

Oświadczenie Krzysztofa Wyszkowskiego, członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej

 

W artykule Anny Bikont zatytułowanym „Marzeniem Pana Poteraja jak i moim jest aby te niechlubne wydarzenia zostały opisane” O zbrodni oddziału AK na Żydach ukrywających się na bagnach koło wsi Podosie w Łomżyńskiem [w:] Zagłada Żydów, Studia i Materiały, r. 2022, nr 18, Autorka tekstu przypisała mi następujące wypowiedzi:

s. 196: „Znalazłem to miejsce, zapaliłem znicze. Pojechałem do IPN do Białegostoku z propozycją zbudowania pomnika”

s. 197: „Jeździłem tam parokrotnie w Święto Zmarłych jeszcze w czasach, kiedy komunikacja była trudniejsza, zapalałem świeczki. Stukałem do drzwi IPN-u, upominałem się. Wszyscy mnie namawiali, żebym to zostawił, z czasem wybili mi to z głowy”

Jest to nieautoryzowana i dezinformująca zbitka różnych informacji przekazanych Autorce podczas kolejnych rozmów, w trakcie naszych spotkań trwających dekadę.

Autorka bezpodstawnie przypisała Instytutowi Pamięci Narodowej mój wniosek o ponowne wszczęcie śledztwa, złożony u prokuratora Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, na kilka lat przed jego powstaniem.

Stanowczo zaprzeczam jakobym kiedykolwiek podnosił tę sprawę poza rozmową z prokuratorem Waldemarem Monkiewiczem, który w 2000 r. wykazał życzliwość, ale pozostawił sprawę bez nadania biegu.

Krzysztof Wyszkowski

członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej

do góry