Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

„Szybowcowa ‘87”. Wirtualna drukarnia Solidarności Walczącej

Małgorzata Frydrych- Dominiak
Data publikacji 28.12.2022

„Szybowcowa ‘87” – wirtualna drukarnia Solidarności Walczącej, jako pomoc dydaktyczna nowej generacji, zostanie udostępniona gratis przez Instytut Pamięci Narodowej 29 grudnia 2022 r. na platformie gier komputerowych „Steam”.

  • IPN Szybowcowa 1200x628 ok
  • br_kol_Iskierka_104_84_11_s1
  • br_kol_Iskierka_104_84_11_s2
  • br_kol_Iskierka_104_84_11_s3
  • br_kol_Iskierka_104_84_11_s4

Nazwa aplikacji przedstawiającej tajną drukarnię Solidarności Walczącej w wirtualnej rzeczywistości – Szybowcowa ’87 – odwołuje się do adresu lokalu konspiracyjnego we Wrocławiu, oddanego na potrzeby Solidarności Walczącej przez Marka Petrusewicza, pierwszego polskiego rekordzistę świata w pływaniu na 100 m, olimpijczyka i srebrnego medalistę Mistrzostw Europy. Ten, urodzony w Wilnie wrocławianin, będąc już działaczem sportowym tworzył i należał do władz dolnośląskiej „Solidarności”, a po powstaniu Solidarności Walczącej, mocno związał się także z tą organizacją. Miał już wtedy amputowaną jedną nogę z powodu choroby Buergera. Oddając swoje mieszkanie na potrzeby konspiracyjnej drukarni, zamieszkał w malutkiej kawalerce w bloku przy ul. Drukarskiej.

Druga część epopei „Szybowcowej ‘87” jest związana z Barbarą Sarapuk, zwaną „królową podziemnego druku”. Wcześniej nauczycielka w Technikum Ekonomicznym w Legnicy,  następnie wykładowca akademicki i programista komputerowy we wrocławskiej Akademii Ekonomicznej. Należała do Solidarności Walczącej od samego początku, w czerwcu 1982 r. założyła i koordynowała pracę sieci drukarń tej organizacji, sama bez reszty poświęcając się działalności konspiracyjnej. Mieszkanie przy ulicy Szybowcowej na wrocławskim Gądowie było ważnym lokalem konspiracyjnym. Bliski współpracownik „Królowej podziemnego druku”, drukarz SW Krzysztof Bieżuński w swojej książce „Zdarzenia” opisuje anegdotycznie, że ważnym konspiratorem mieszkającym pod tym adresem była również…świnka morska, która także nie uniknęła konfrontacji z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa.

Numer ‘87 odwołuje się do krytycznego roku 1987 r., kiedy został aresztowany przewodniczący Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki. Mimo tej straty, SW nie zaprzestała swojej działalności w epoce ogólnego zmęczenia walką z komunizmem.

Użytkownik aplikacji „Szybowcowa „’87” za pomocą gogli VR może wejść do mieszkania w peerelowskim bloku, gdzie ukryta jest konspiracyjna drukarnia. Będzie mógł wirtualnie wydrukować „bibułę” Solidarności Walczącej. Włączając radio „Julia” przystosowane do częstotliwości komunistycznych tajnych służb można usłyszeć autentyczne nagranie zaszyfrowanych rozmów pomiędzy funkcjonariuszami reżimowej Służby Bezpieczeństwa. Jeśli włączysz telewizor, usłyszysz audycję Radia „Solidarność Walcząca” wchodzącą na pasmo komunistycznego Dziennika Telewizyjnego. Można zobaczyć też „bibułę” z lat osiemdziesiątych należącą do różnych środowisk, gdyż Solidarność Walcząca wspierała także inne organizacje. Nie zachowały się żadne materiały z drukarni przy ul. Szybowcowej. Na potrzeby wirtualnego projektu zostały więc wykorzystane archiwalia Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenia Solidarności Walczącej oraz wrocławskiej konspiracyjnej drukarni rodziny Błażewiczów. Aplikację stworzyło Biuro Nowych Technologii IPN. Przedpremierowy pokaz aplikacji odbył się 14 listopada 2022 r. przy okazji nadania imienia Kornela Morawieckiego „Przystankowi Historia” we wrocławskim Oddziale IPN.

Załączamy skany kilku podziemnych druków wykorzystanych w aplikacji.

Graj w Szybowcowa '87

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:

dr Rafał Leśkiewicz

tel. 602 322 362

rzecznik@ipn.gov.pl

 

Link do informacji o przedpremierowym pokazie aplikacji „Szybowcowa ‘87”

 

Biogramy w internetowej „Encyklopedii Solidarności”

Kornel Morawiecki

Marek Petrusewicz

Barbara Sarapuk

 

Link do artykułu o Marku Petrusewiczu na portalu przystanekhistoria.pl

Link do broszury Kornelu Morawieckim z cyklu „Bohaterowie Niepodległej”

 

 

 

do góry