Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

„Na inny Czas”: płyta z kolędami patriotycznymi oraz teledysk z udziałem prezesa IPN dostępne na IPNtv!

Instytut Pamięci Narodowej prezentuje płytę z kolędami patriotycznymi: Osiem mało znanych utworów, tj. „Kolęda łagrowa (1942)”, „Kolęda katyńska (1943)” czy „Kolęda warszawskich powstańców (1944)” oraz teledysk do kolędy powstałej w 1942 roku w okupowanej Warszawie do muzyki „Lulajże, Jezuniu”. W teledysku udział wzięli: prezes IPN dr Karol Nawrocki wraz z pracownikami oraz Katarzyna Cerekwicka. Teledysk oraz kolędy są już dostępne na YouTube, na kanale IPNtv.

  • "Na Inny Czas" - płyta z kolędami patriotycznymi

IPNtv:

Teledysk do kolędy „Lulajże, Jezuniu”

Posłuchaj wzruszającej kolędy zaśpiewanej przez Katarzynę Cerekwicką, przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej oraz Małe TGD.
Autor słów napisanych do tradycyjnej melodii „Lulajże, Jezuniu” pozostaje nieznany, wiadomo tylko, że wersja ta datowana jest na 1942 rok.

Okolicznościowe wykonanie zrealizowano w przestrzeni szczególnej – dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej 37, miejscu represji wobec działaczy antykomunistycznych. Aktualnie ma tu swoją siedzibę Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Biblioteka Fundacji im. Janusza Kurtyki w Warszawie.

Kolędy „Na Inny Czas” [ALBUM]

Muzyka do kolęd patriotycznych, często nieznanych autorów, została zaaranżowana lub skomponowana na nowo przez Krzysztofa Falkowskiego – kompozytora, aranżera, dyrygenta i absolwenta Gdańskiej Akademii Muzycznej. Na płycie usłyszymy czworo solistów: Jakuba Badacha, Katarzynę Cerekwicką, Gabrielę Mościcką i Łukasza Reksa. Towarzyszyć im będzie chórek, sekcja rytmiczna oraz kameralna orkiestra smyczkowa.

Święta Bożego Narodzenia są bardzo mocno zakorzenione w polskiej tradycji i j historii. W najtrudniejszych momentach dziejowych pamięć o spędzonych w Ojczyźnie świętach, melodia polskich kolęd i pastorałek pozwalała przetrwać obozy koncentracyjne, syberyjskie mrozy, głód, więzienie, internowanie, dawała siłę i nadzieję. Misją Instytutu Pamięci Narodowej jest przypominanie tych historii oraz krzewienie tradycji, której ważną częścią są zakorzenione w polskości Święta Bożego Narodzenia.

– Dziś możemy czerpać z wiekowego dziedzictwa kulturowego Polski, a Instytut Pamięci Narodowej poprzez tę płytę pragnie nie tylko ocalić od zapomnienia muzykę patriotyczną, ale i pokazać przez jej pryzmat historię naszego kraju – zaznaczył prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Ta historia przewija się w teledysku do kolędy powstałej w 1942 roku w okupowanej Warszawie. Teledysk kręcony był w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL: ubeckiej katowni, miejscu kaźni Żołnierzy Niezłomnych. Tak jak zakazane piosenki, kolędy podtrzymywały na duchu Polaków w czasie okupacji. Kolędy szeptane przez więźniów na Rakowieckiej łagodziły ból i ciernienie, dawały nadzieję, przywołując w znanej melodii i słowach ciepło rodzinnego domu, twarze kochających osób.

Zasiadając razem z rodziną przy wigilijnym stole podziękujmy również za wolność. Teledysk i kolędy „Na Inny Czas” przypominają nam, że nie jest ona nam dana raz na zawsze i powinniśmy za nią dziękować. I doceniać rolę narodowej wspólnoty.


„A gdy nam wolności zorza zaświeci, zakrzykną znów starzy, a z nimi dzieci:
Lulajże Jezuniu na polskiej ziemi, choć chłodno i głodno, lecz między swemi!”

***

Płyta służy celom statutowym Instytutu Pamięci Narodowej – nie będzie dystrybuowana komercyjnie. Do szerszego grona odbiorców trafi poprzez serwisy internetowe – YouTube, Facebook, Instagram i Spotify.

IPNtv:

Kolędy „Na Inny Czas” [ALBUM]

Teledysk do kolędy „Lulajże, Jezuniu”

 

 

Kontakt dla mediów:
Rzecznik Prasowy IPN – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

 

cid:image001.jpg@01D9161A.CEA8A5A0

 

 

 
 
 
 
 

 

do góry