Nawigacja

Komunikaty

EDWARD MOSBERG

Małgorzata Frydrych- Dominiak
Data publikacji 31.10.2022

22 września tego roku odszedł EDWARD MOSBERG, polski Żyd ocalały z Holokaustu. Wielki przyjaciel Polski i Polaków, niestrudzony propagator prawdy o roli Polaków w ratowaniu Żydów.

  • Edward_Mosberg

Urodził się 6 stycznia 1926 w Krakowie i tam spędził dzieciństwo. W 1941 r. Niemcy osadzili go w getcie krakowskim. Po jego likwidacji w marcu 1943 r. trafił do obozu Plaszow, a następnie do Mauthausen-Gusen. Stamtąd trafił do fabryki broni w Linzu, 5 maja 1945 r. wyzwoliły go wojska amerykańskie.

Po wojnie powrócił do Krakowa, gdzie mieszkał do 1951 r. Udało mu się uzyskać zgodę na wyjazd emigracyjny i z żoną przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Osiadł w Nowym Jorku, gdzie rozpoczął życie od nowa. Ale nie zapomniał o swych przeżyciach z czasów II wojny światowej oraz o swych polskich korzeniach. Jako ocalały z Zagłady za swój obowiązek uważał mówienie światu o tragedii Żydów podczas Holokaustu i o Polakach, którzy oddali życie, ratując Żydów. Wielokrotnie brał udział w Marszu Żywych w byłym obozie Auschwitz oraz w uroczystościach na terenie innych byłych niemieckich obozów zagłady. Nigdy nie bał się mówić prawdy o niemieckich zbrodniach, z olbrzymią determinacją bronił dobrego imienia Polski i Polaków.

W Stanach Zjednoczonych zasłynął obroną Pomnika Katyńskiego w Jersey City, który chciano przesunąć w mniej eksponowane miejsce. W 2019 r. Edward Mosberg za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu, za upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent RP Andrzej Duda przerwał program pobytu w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, by uczestniczyć w pogrzebie Edwarda Mosberga. Zadecydował też o nadaniu mu Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, najwyższego polskiego odznaczenia w tej klasie.

do góry