Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Przedstawiciele Obywatelskiego Sojuszu Obrony Praw Człowieka w Korei Północnej z wizytą w Polsce

Adam Lewandowski
Data publikacji 08.08.2022

W dniach 8-11 sierpnia 2022 r. IPN organizuje wizytę przedstawicieli Obywatelskiego Sojuszu Obrony Praw Człowieka w Korei Północnej (NKHR) w Polsce. W planie są wizyty w miejscach pamięci narodowej (m.in. „Łączka) oraz zapoznanie się z działalnością poszczególnych pionów Instytutu Pamięci Narodowej.

Założony w 1996 r. sojusz zajmuje się walką o prawa człowieka, pomocą prawną oraz wspieraniem uchodźców z Korei Północnej. Będzie to już druga wizyta przedstawicieli NKHR w IPN. W sierpniu 2017 roku gościliśmy kierownictwo organizacji wraz z grupą sześciu studentów – „przesiedleńców” z Korei Północnej.

W Instytucie Pamięci Narodowej delegaci zapoznają się z działalnością Archiwum IPN, Biura Współpracy Międzynarodowej, Biura Nowych Technologii, Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Biura Badań Historycznych. Wezmą też udział w warsztatach poświęconych sprawiedliwości okresu przemian.

W ramach wizyty w Warszawie delegacja odwiedzi „Łączkę” – miejsce poszukiwań na Cmentarzu Wojskowym, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Izbę Pamięci IPN przy ul. Strzeleckiej 8, poświęconą więźniom aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. Następnie uda się do Wrocławia, gdzie w Centrum Historii Zajezdnia będzie miała okazję obejrzeć, składającą się z piętnastu rzeźb, wystawę IPN „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”, której wrocławski wernisaż współorganizowano z tą jednostką.

Goście zobaczą  także wystawę stałą Zajezdni, poświęconą historii najnowszej, powojennym dziejom Wrocławia i Dolnego Śląska.. Ostatnim punktem programu w Polsce będzie odwiedzenie miejsc pamięci w Krakowie.

Delegacji będą przewodniczyć dr Joanna Hosaniak, zastępca dyrektora generalnego Sojuszu i honorowa obywatelka Seulu oraz dyrektor Jaechun Won, profesor prawa międzynarodowego na Handong Global University i były prokurator.

Wymiernym aspektem współpracy IPN z NKHR jest projekt „North Korean Archives”. Ma on na celu przybliżenie zarchiwizowanej w IPN dokumentacji dotyczącej Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, gromadzonej przez komunistyczne tajne służby w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: https://northkoreanarchives.org/.

Kontakt dla mediów:
Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry