Nawigacja

Видання IPN укр

Komunikaty

Noc Muzeów 2022 z Instytutem Pamięci Narodowej: 13 – 14 maja

Agnieszka Wygoda
Data publikacji 12.05.2022

Archiwum IPN w Warszawie, nasze oddziały i delegatury po raz kolejny biorą udział w Europejskiej Nocy Muzeów. W całej Polsce przygotowaliśmy dla zwiedzających wiele atrakcji. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Zapraszamy!

 • Noc Muzeów 2022 z Instytutem Pamięci Narodowej

Podczas tegorocznej imprezy organizowanej przez Archiwum zostaną zaprezentowane przechowywane w zbiorach Instytutu dokumenty dotyczące wybranych osób, których losy wplatają się w najnowszą historię Polski.

Przygotowana ekspozycja składa się z dwóch części. W pierwszej znajdziemy dokumenty i pamiątki przekazane do zasobu Instytutu w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci, skierowanego do osób prywatnych posiadających w swoich „domowych archiwach” dokumenty związane z bliskimi, a jednocześnie ilustrujące historię Polski i jej obywateli w XX w. Druga część ekspozycji to archiwalia, które trafiły do zasobu Instytutu jako tzw. depozyty Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Na zbiór ten składają się, nieraz bardzo osobiste, dokumenty i pamiątki zarekwirowane przez komunistyczne organy represji osobom inwigilowanymi, sądzonym i skazywanym, często na najwyższy wymiar kary.  

Podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć m.in. dokumenty i pamiątki związane z:

 • Agnieszką Wisłą – polonijną działaczką niepodległościową związaną ze Związkiem Sokolstwa Polskiego w Ameryce, współorganizatorką akcji rekrutacyjnej do Błękitnej Armii, pielęgniarką Polskiego Białego Krzyża podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej;
 • kpt. Tadeuszem Starzyńskim – przedwojennym oficerem Policji Państwowej, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych, cichociemnym i więźniem stalinowskim;
 • Wandą Madlerową – nauczycielką gimnazjalną, więźniarką KL Ravensbruck;
 • Henrykiem Śmigaczem – fotografem, reporterem przedwojennego „Kurjera Warszawskiego”, autorem zdjęć przedstawiających zniszczenia Warszawy w 1939 r. i fotografii z okresu powstania warszawskiego;
 • Lidią Ciołkoszową – publicystką, działaczką socjalistyczną;
 • Janem Rodowiczem ps. „Anoda” – harcmistrzem, żołnierzem AK;
 • Karolem Popielem – żołnierzem Legionów, pisarzem, politykiem, przywódcą Stronnictwa Pracy;
 • Aleksandrem Tomaszewskim ps. „Al”, „Bończa” – kapitanem piechoty Wojska Polskiego, oficerem Okręgu Wileńskiego AK, więźniem stalinowskim skazanym na karę śmierci .

W postacie bohaterów ekspozycji wcielą się zaproszeni przez Archiwum rekonstruktorzy. Tradycyjnie goście będą mogli odwiedzić magazyn archiwalny i pracownię digitalizacji akt, gdzie dowiedzą się, jak wygląda codzienna praca z dokumentami w archiwum.

Zainteresowani będą mogli poszukać informacji o wojennych losach swoich bliskich w bazie Arolsen Archives i dowiedzieć się więcej o działalności Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej.

Dodatkową atrakcję stanowić będzie możliwość sprawdzenia swoich sił w nowym projekcie gamingowym Instytutu: multimedialnej „Grze szyfrów”.

Natomiast dla wielbicieli planszówek pion edukacyjny IPN przygotował przedpremierową prezentację najnowszej gry pt. „Cichociemni”.

Dla dzieci zostanie przygotowana strefa zabaw i gier historycznych, w której najmłodsi będą mogli spędzić czas pod opieką pracowników Archiwum.

Dla wszystkich poczęstunek z kuchni polowej!

Wejścia do Archiwum: co pół godziny od 17.00 do 23.00. Obiekt przy ul. Kłobuckiej 21 dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

O godz. 18.30 i 20.30 będzie możliwość zwiedzania dla gości z Ukrainy pod opieką przewodnika omawiającego ekspozycję w języku ukraińskim/rosyjskim.

Zapraszamy od 17.00, 14 maja 2022! Wstęp wolny.

13 maja

Pokazy rekonstruktorów, wystawy, spacer szlakiem przedwojennych zbrodni, najnowsze gry IPN: „Gra szyfrów” i „Cichociemni” oraz wiele innych atrakcji przygotowało na Noc Muzeów Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8. Zapraszamy 13 maja 2022 r. w godz. 17-24.

 • 17.00 – inauguracja
 • 17.15 – otwarcie wystawy IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”
  Podczas II wojny światowej walczyliśmy na wszystkich jej frontach. Przypominamy bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino. Prezentujemy archiwalne zdjęcia, koloryzowane w konsultacji z historykami. Ekspozycja jest elementem międzynarodowego projektu IPN (2021‒2025), ukazującego wędrówkę ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy generała Władysława Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.
 • 17.30-23.00 – „Gra szyfrów” – najnowszy projekt gamingowy IPN
  Gra FPP (first person perspective), składająca się z trzech misji. Opisują one przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na zwycięski finał. Każdy z nas może złamać bolszewickie szyfry i zniszczyć sowiecki pociąg pancerny. Rozwiązania zastosowane w grze powstały na bazie materiałów źródłowych lub zostały dokładnie odwzorowane z historycznych eksponatów. Misje graczy to udokumentowane wydarzenia historyczne, a każdy z bohaterów ma inne, kluczowe dla wyników bitwy zadanie.
 • 19.00-24.00 – prezentacja wystawy „PRL. Propaganda a rzeczywistość”
  Ekspozycja przygotowana przez kielecką Delegaturę IPN. Rzecz o różnicach w obrazie przedstawianym przez propagandę, a rzeczywistością PRL. Obok fotografii z akcji propagandowych, pochodów lub instalacji funkcjonujących w przestrzeni publicznej zobaczycie materiały wskazujące na kłamliwy charakter oficjalnego przekazu władz.
 • godz. 18.00-22.00 – turniej historycznych gier planszowych. Do wyboru m.in. „Znaj znak”, gry lotnicze „303” i „111”, „Kolejka” i inne, a przede wszystkim premiera najnowszej gry krakowskiego IPN „Cichociemni”. Zapisy: oben.krakow@ipn.gov.pl (w tytule: Turniej gier planszowych)

14 maja

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczące się w murach dawnego Aresztu Śledczego jest miejscem szczególnym nie tylko w Warszawie, ale i Polsce. Na Rakowieckiej 37 w czasach stalinowskich więzieni byli żołnierze podziemia antykomunistycznego i tutaj wielu z nich oddało swoje życie. Podczas Nocy Muzeów w X Pawilonie będzie można zobaczyć cele, w których przetrzymywani byli m.in. rtm. Witold Pilecki czy gen. August Emil Fieldorf. Zwiedzający będą mogli obejrzeć również miejsca kaźni, jakim są zachowane do dnia dzisiejszego karcery. 

Zostanie otwarty fragment XII Pawilonu, zwykle niedostępny dla zwiedzających. Zaprezentowana tam będzie galeria kilkunastu archiwalnych plakatów z lat 80., ukazujących walkę podziemia oraz wybory w 1989 r.: wśród nich – oryginalny plakat z autografami artystów biorących udział w Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Hali Olivii w 1981 r.

Zwiedzający poznają również historię odkrytej pięć lat temu Ściany śmierci, przy której komuniści wykonywali po wojnie wyroki śmierci; zachowały się na niej ślady po kulach. 

Będzie można również zajrzeć do wyremontowanego transportera opancerzonego radzieckiej produkcji BTR-60 używanego przez wojsko i ZOMO, którego późniejsza wersja BTR-80 jest obecna podczas wojny na Ukrainie.

Uczestnicy Nocy Muzeum na Rakowieckiej otrzymają specjalne kartki, na których będą mogli w określonych miejscach przystawiać stemple, aby na końcu zwiedzania otrzymać nagrody.

Tego wieczoru będzie otwarty punkt z książkami historycznymi Instytut Pamięci Narodowej, gdzie będzie można kupić m.in. gry edukacyjne i albumy.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

W tym roku po raz pierwszy w ramach Europejskiej Nocy Muzeów będzie można odwiedzić Strzelecką 8 – Izbę Pamięci prowadzoną przez warszawski Oddział IPN. 

15.00–16.00 Zapraszamy osoby indywidualne i rodziny z dziećmi – najmłodszym proponujemy zajęcia dostosowane do wieku,  dorosłym oprowadzanie po piwnicach

16.00–17.00 Czy inskrypcje mogą być dowodem zbrodni?  – zajęcia edukacyjne dla młodzieży

17.00–23.00 Oprowadzanie po piwnicach i wystawie stałej (wejście co 30 minut)

Wydarzenia towarzyszące:

 • diorama pt. „Codzienność pod sowieckim  butem” w wykonaniu członków Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury oraz Rodzinnej Grupy Historycznej Szwadron Żandarmerii,
 • projekcja filmu pt. „Katownie praskie” (reż. Ewa Szakalicka),
 • quiz z nagrodami dla młodzieży.

Dla zwiedzających upominek-niespodzianka.

Dojazd:

 • metro M2 (stacja Szwedzka)
 • tramwaj 3, 4, 25 (przystanek Bródnowska)
 • tramwaj 23 (przystanek Konopacka)

Wstęp wolny. Zapraszamy!

18.00 –21.00 Cykl filmów edukacyjnych ,,Co by było gdyby zwierzęta mówiły? gry i zabawy (dla najmłodszych odbiorców)
18.00 Rozpoczęcie zwiedzania magazynów archiwalnych Oddziałowego Archiwum IPN w towarzystwie archiwistów, którzy opowiedzą o zasobie, charakterze realizowanych spraw i udostępnianiu akt, o posiadanych bazach danych i ich możliwościach oraz o ich znaczeniu w badaniach naukowych i własnych poszukiwaniach  (w 10 – 15 osobowych grupach).
19.30 Prezentacja projektu „Archiwum Pełne Pamięci –  … aby każdy okruch historii został uratowany” (z krótkim wstępem historycznym).
18.00–24.00 Omówienie katalogów tematycznych (katalogi rozpracowywanych, nomenklatury, funkcjonariuszy) przygotowanych przez Oddziałowe Biuro Lustracyjne
(dla grup 10–15 osób ). 
21.00 – Pokaz filmu o Józefie Marcinkiewiczu – wybitnym matematyku ,,Wybraniec Bogów” (2021) reż. Konrad Starczewski, Rafał Pękała i Tomasz Matuszczak. (dla starszej grupy wiekowej).
22.00 Zajęcia edukacyjne ze ,,Skrzynką Katyńską” dla starszej grupy wiekowej https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/warsztaty-edukacyjne/92898,Sledztwo-katynskie.html

Wydarzenia towarzyszące:

 • warsztaty plastyczne: wykonywanie zakładek drewnianych do książek, wycinanki, kolorowanki patriotyczne itd.,-turniej gier planszowych,
 • stoisko z publikacjami IPN.
 • turniej gier planszowych

Wstęp wolny. Zapraszamy!

14 maja 2022 r. w czasie tegorocznej Nocy Muzeów w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności zostanie otwarty specjalny Pokój Gier, w którym będzie można poznać nowoczesne gry planszowe dotyczące najnowszej historii Polski (w tym szereg gier stworzonych przez specjalistów z IPN). „Pokój Gier” w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności będzie stale współpracował w wymiarze dydaktycznym i praktycznym z Instytutem Pamięci Narodowej (Oddział w Katowicach), wykorzystując w czasie wspólnych eventów gry takie jak : Niepodległa, Bitwa Warszawska, 303 Bitwa o Brytanię, 111 Alarm dla Warszawy, 7 W obronie Lwowa.

Wśród tytułów znajdą się gry proste, których zasady można opanować w kilka minut, jak również bardziej skomplikowane. W czasie spotkania będzie można wziąć udział w turnieju gry „1921: Trzecie powstanie”, wydanej z okazji setnej rocznicy 3. powstania śląskiego. Na miejscu organizatorzy zapewniają naukę zasad, a na zwycięzców czekają liczne nagrody (historyczne gry planszowe), ufundowane przez katowicki oddział Instytut Pamięci Narodowej.

Program:

– 14.0022.00 bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności
– 18.00 i 20.00 Koncert Miuosha
Wujek '81. Czarna Ballada koncert piosenek ze spektaklu poświęconego pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek”
– 17.00 i 19.00 Zwiedzanie kopalni ze świadkiem historii. Zobacz historyczne miejsca związane z pacyfikacją kopalni „Wujek”
– 14.0022.00 Pokój gier o Wolność i Solidarność. Gry historyczne dla starszych i młodszych
– 14.0022.00 Akcja „Wiosenne porządki”: historyczny crossbooking! Zapraszamy do przekazywania materiałów archiwalnych i książek.
– 14.0022.00 Artystyczna notatka z muzeum! Warsztaty dla starszych i młodszych
– 14.0022.00 Warsztaty sitodruku podziemna drukarnia. Poznaj metody działania konspiracyjnych wydawnictw z lat 80.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią  kierujemy do Państwa ciekawą propozycję historyczno-edukacyjną na ten niecodzienny wieczór: 

– Prezentacja materiałów archiwalnych IPN (wejścia od 19.30 co pół godziny)
– Symbole naszej historii – wystawa
– 80. rocznica powstania Armii Krajowej – prezentacja zbiorów IPN w Rzeszowie
– edukacyjne gry planszowe i konkursy
– Pokaz grupy rekonstrukcji historycznej

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 • BYDGOSZCZ:  Noc Muzeów Delegatura IPN w Bydgoszczy: Wydział archiwalny, Referat Edukacji Narodowej, Referat Badań Historycznych, ul. Wincentyny Teskowej 1, godz. 18.00–23.00

Wykłady:

18.00 – redaktor Marcin Tomaszewski

18.30 – dr Izabela Mazanowska „Kilka refleksji o pracy historyka w Instytucie Pamięci Narodowej”

19.00 –  dr Mateusz Maleszka „Jak historyk czyta komiksy?”

19.30 – dr Mateusz Maleszka „Niemiecki obóz przesiedleńczy w Smukale”

20.00 – dr Tomasz Ceran „Rafał Lemkin - twórca pojęcia ludobójstwo”

20.30 – dr Przemysław Wójtowicz „Ekspansjonizm Rosji na przestrzeni wieków. Fakty i mity.”

Ponadto w programie:

• Biograficzne wystawy elementarne:

– Marian Rejewski

– Mariusz Zaruski

• Projekcja filmów

– Amerykanin z Torunia

– „Zbuntowana przeciwko Rzeszy. Henryka Wojdyło”

• Pokój planszowych gier historycznych

• Możliwość zwiedzania magazynów archiwalnych i przygotowanych przez archiwistów ekspozycji dokumentów z zasobu archiwalnego delegatury,

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Możliwość zwiedzenia magazynu archiwalnego, spacer po pomieszczeń podziemnego schronu, prezentacja publikacji i gier i puzzli edukacyjnych, kącik dla najmłodszych, punkt informacyjny oraz wiele innych atrakcji przygotowała na Noc Muzeów Delegatura IPN w Kielcach. Zapraszamy 14 maja 2022 r. w godz. 18:00–22:00 do siedziby przy Al. na Stadion 1.

W programie:

 • zwiedzanie schronu znajdującego się na terenie Delegatury. W wybranych pomieszczeniach schronu zobaczyć będzie można:

– ekspozycje przedstawiające m.in. informacje dotyczące schronu, dodatek prasowy „Signal Extra” z 1944 r. odnoszący się do powstania warszawskiego, reprodukcję albumu fotograficznego obrazującego wydarzenia z okresu II wojny światowej,

– zaaranżowane pomieszczenia: biuro/referat paszportów, cela więzienna wraz z zapleczem dla służby więziennej oraz pozostałości infrastruktury technicznej schronu;

 • zwiedzanie magazynu głównego, w którym archiwiści opowiedzą o zasobie, zaprezentują typowe materiały archiwalne przechowywane w archiwum Delegatury, w tym ciekawe materiały przekazane przez prywatnych darczyńców w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci;
 • zwiedzanie pracowni reprograficznej, prezentacja urządzeń wykorzystywanych w procesie digitalizacji, zapoznanie zwiedzających z metodami digitalizacji. Omówienie zalet szeroko rozumianej digitalizacji oraz przygotowania materiałów archiwalnych przeznaczonych do skanowania;
 • w czasie trwania tegorocznej Nocy Muzeów będzie można zapoznać się z publikacjami wydawanymi przez IPN oraz zagrać w gry wydane przez IPN m.in.: „Polak Mały”; „303”; „ZnajZnak – Historia Polski opowiedziana symbolami”, „ZnajZnak – Pamięć”, „Pamięć '39”, „Miś Wojtek”, „Awans – zostań marszałkiem Polski”, a w kąciku dla najmłodszych z kredkami i szablonami do kolorowania będą czekać puzzle i gra edukacyjna „Polak Mały"”;
 • dla zainteresowanych uzyskaniem informacji na temat działalności IPN przygotowany będzie punkt informacyjny, w którym będzie można uzyskać ogólne informacje dotyczące działalności IPN (ustawowej, edukacyjnej i naukowej), pobrać wnioski realizowane przez IPN, materiały edukacyjne, broszury itp. W ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci” będzie też można uzyskać informację na temat sposobu

uczestników czekać również będzie wspólne ognisko oraz stoiska gastronomiczne.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 • OPOLE: Delegatura IPN w Opolu zaprasza do Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą (Mokra 194, 42-120 Miedźno, woj. śląskie), od godz. 16.00

Pracownicy Delegatury IPN w Opolu zaprezentują publikacje i gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży autorstwa IPN oraz omówią umundurowanie i uzbrojenie żołnierza polskiego we wrześniu 1939 r. Ponadto pokażemy wystawę IPN o płk. Łukaszu Cieplińskim, pamiątki i militaria z okresu II wojny światowej oraz ryngrafy ze zbiorów prywatnych. Nie zabraknie warsztatów oraz atrakcji dla dzieci. Na miejscu będzie także dostępne stoisko księgarni IPN, gdzie będzie można zakupić nasze książki, gry czy komiksy. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Kontakt dla mediów: 

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz 

tel. 602 322 362 

rzecznik@ipn.gov.pl 

ul. Janusza Kurtyki 1
02-675 Warszawa

 

do góry