Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prokurator IPN w Szczecinie poszukuje świadków ws. zabójstwa Józefa Bosia w 1952 r. w okolicach Kamienia Pomorskiego przez funkcjonariuszy WUBP w Szczecinie

Anna Cisek
Data publikacji 09.03.2021

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie poszukuje świadków w sprawie mającej miejsce w 1952 r. w okolicach Kamienia Pomorskiego zbrodni komunistycznej, będącej zbrodnią przeciwko ludzkości, w postaci zabójstwa Józefa Bosia, przez funkcjonariuszy WUBP w Szczecinie, co stanowiło poważną represję polityczną wobec osoby o odmiennych poglądach politycznych.

Jak wynika z ustaleń Józef Boś ps. Lot był uczestnikiem konspiracji niepodległościowej w grupie Władysława Łukasiuka ps. Młot, działającej na Podlasiu/Lubelszczyźnie. Zagrożony aresztowaniem w 1947r. przeniósł się na teren Pomorza Zachodniego, gdzie kontynuował działalność konspiracyjną. W roku 1948 został aresztowany przez PUBP w Kamieniu Pomorskim, lecz zdołał zbiec i ukrywał się do 1952 r., prowadząc działalność skierowaną przeciwko kolektywizacji wsi. Posługiwał się fałszywymi dokumentami na nazwisko Franciszek Wilczak.

W latach 1948–1952 Józef Boś ukrywał się w okolicach wsi: Krzepocin, Krzemykowo, Mechowo, Chomino, Ciesław, Świeszewo, Kukań, Rybokarty, Dobrzyń. Korzystał przy tym, z bardzo dużej pomocy, wpierającej go społeczności miejscowej.  Został prawdopodobnie zastrzelony, przez funkcjonariuszy WUBP w Szczecinie, w dniu 11.09.1952 r., w okolicach Krzepocina. Miejsce pochówku pozostaje nieznane.

Oddziałowa Komisja poszukuje świadków mogących mieć wiedzę o tych zdarzeniach, także pochodzącą z przekazów, obecnie nieżyjących już osób.

Wszystkie takie osoby uprasza się o kontakt z OKŚZpNP IPN w Szczecinie:

  • tel. 91 3129403 lub 06;
  • faks 913129405;
  • e-mail: marek.rabiega@ipn.gov.pl;
  • listownie: Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,  70-470 Szczecin, ul. Wojska Polskiego 7
do góry