Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Racibórz: Zakończenie prac na cmentarzu „Jeruzalem”. Podjęto szczątki 9 osób

W dniach 2–13 listopada br. na cmentarzu parafialnym „Jeruzalem” w Raciborzu Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło prace poszukiwawcze. Celem badań było odnalezienie szczątków ofiar komunizmu, straconych i zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947–1952, w tym 7 żołnierzy podziemia niepodległościowego, 6 współpracowników podziemia, członka antykomunistycznej organizacji młodzieżowej i ofiary przymusowej kolektywizacji wsi. W podczas zakończonego etapu prace zespołu skoncentrowały się na odnalezieniu szczątków 9 ofiar, co udało się osiągnąć. Kolejny etap prac zaplanowano na przyszły rok.

Racibórz jest do dziś siedzibą zakładu penitencjarnego z połowy XIX wieku, który po wojnie, jako Więzienie Centralne dla ok. 1300 osadzonych, przyjmował skazanych z całej Polski, w tym także więźniów politycznych. W latach 1945–1956, prawdopodobnie z powodu epidemii gruźlicy, pogłębionej ciężkimi warunkami bytowymi w przepełnionym ponad miarę więzieniu – zmarło wielu osadzonych. Większość z nich pogrzebano na cmentarzu „Jeruzalem”.

Biuro Poszukiwań i identyfikacji IPN stanęło zatem przed rzadką okazją odnalezienia w jednym miejscu np. uczestników słynnych akcji zbrojnych na Kielce z sierpnia 1945 r. i Radomsko z kwietnia 1946 r.; partyzanta plutonu KWP-NSZ „Wędrowiec” i specjalisty od ucieczek rodem z poakowskiej „Organizacji Makopola”; żołnierza kpt. Hedy „Szarego” i bliskiego współpracownika st. sierż. Dziemieszkiewicza „Roja” – ofiar komunizmu z Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Kielecczyzny, Ziemi Sandomierskiej, Łódzkiej i Górnego Śląska. Cechą wyjątkową cmentarza „Jeruzalem” jest pozostawienie miejsc pochówków z lat 40-tych i 50-tych na tyłach nekropolii w niemal nienaruszonym stanie. Dało to niecodzienną sposobność poszukiwań szczątków ofiar komunizmu w pierwotnym ułożeniu spoczynkowym.

W typowanych miejscach odnaleziono szczątki 9 osób. Kontekst archeologiczny i analiza antropologiczna wykazały, że mogą to być zmarli w latach 1949–1952 w raciborskim więzieniu poszukiwani. Szczątki zostaną poddane dalszym badaniom, w tym próbie identyfikacji genetycznej.

Zobacz także: Racibórz: Trwają poszukiwania ofiar raciborskiego więzienia komunistycznego

19.11.2020
BPiI (AK/tt), fot. AK, JJ, MŻ

 

  • Racibórz fot. Adam Kondracki (2)
  • Racibórz fot. Jan Jagiełło (1)
  • Racibórz fot. Adam Kondracki (3)
  • Racibórz fot. Adam Kondracki (4)
  • Racibórz fot. Adam Kondracki (5)
  • Racibórz fot. Adam Kondracki (6)
  • Racibórz fot. Marcin Żukowski (1)
  • Racibórz fot. Marcin Żukowski (2)
do góry