Nawigacja

Aktualności

O zaślubinach Polski z morzem w audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu

Audycja została wyemitowana w środę, 5 lutego 2020, w Programie I Polskiego Radia, o godz. 19.07

  • O zaślubinach Polski z morzem w audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu

W tym roku przypada setna rocznica zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do Polski. 10 lutego 1920 generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją województwa pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie pierścienia do morza. Tego dnia, przed zaślubinami, odbyło się spotkanie generała i delegacji władz Polski w Gdańsku z tamtejszymi Polakami, którzy ofiarowali na ręce Józefa Hallera dwa platynowe pierścienie. Pierścienie te były sfinansowane przez polskich gdańszczan. – Wiemy na pewno, że były dwa platynowe pierścienie wręczone gen. Hallerowi na peronie Dworca Gdańskiego 10 lutego rano – opowiadał Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk. Władze niepodległej Polski nadały ówczesnym zaślubinom wielką rangę. Generał Haller wjechał na koniu do Zatoki Puckiej, a jego kopyta miały kruszyć lód i wtedy wrzucił obrączkę do morza, która zatrzymała się na tafli lodu. Sytuację miał uratować płk. Skrzyński łamiąc lód ciężarem konia. – Przyszła odwilż, ale wcześniejszy mróz spowodował, że był lód w zatoce, który łatwo zamarza i są przekazy, że miała być pomoc w tym, żeby pierścień wpadł do wody. (...) Drugi pierścień gen. Haller nosił na swoim palcu do końca życia – powiedział Krzysztof Drażba. Zdradził również, jak będą wyglądały tegoroczne uroczystości poświęcone Stuleciu Zaślubin Polski z Morzem oraz co w związku z uroczystością przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

W audycji również:

  • o bazie SS-manów i obozach niemieckich na ziemiach polskich mówił dr Rafał Leśkiewicz
  • rozmowa z Krzysztofem Brożkiem, reżyserem filmu „Raport z Auschwitz”. Film opowiada o Polakach, którzy informowali świat o Holokauście i pokazuje obojętność Zachodu w czasie II wojny światowej na doniesienia Polskiego Państwa Podziemnego.
  • informacje bieżące w ramach cyklu „Było, będzie”
  • zapowiedzi artykułów na portalu przystanekhistoria.pl.

Audycja „Przystanek Historia” została wyemitowana w środę (5.02) o godz. 19.07 na antenie Polskiego Radia Pr. I (link do audycji).

Poprzednia audycja:

do góry