Nawigacja

Aktualności

V Dolnośląski Turniej Debat Oksfordzkich – Wrocław, 7 lutego 2020

W piątek 7 lutego 2020 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Koszarowej odbył się V Dolnośląski Turniej Debat Oksfordzkich organizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu oraz Katedrę Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego. To była już kolejna edycja potyczek na argumenty, w której udział wzięli uczniowie szkół średnich z Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Do projektu zgłosiło się 13 drużyn, z czego 11 zmierzyło się w piątkowym turnieju: 

  • Liceum Ogólnokształcące w Trzebnicy im. II Armii Wojska Polskiego
  • Liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza w Kluczborku
  • Liceum Ogólnokształcące nr IX im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu (dwa składy)
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu (dwa składy)
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona-Kołłątaja w Wałbrzychu (dwa składy)
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku (dwa składy)
  • Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu

Po wylosowaniu tematów dla poszczególnych drużyn, licealiści mogli wysłuchać wystąpienia dr Pauli Wiśniewskiej z Katedry Studiów Europejskich o zaletach studiowania europeistyki we Wrocławiu.

 

 

Na początku rozegrano fazę grupową, w której walczył „każdy z każdym”. Z fazy grupowej wyłoniono cztery najlepsze zespoły, które zmierzyły się ze sobą w półfinale.

 

 

Następnie odbył się finał, do którego zakwalifikowały się dwa zespoły. Po pasjonującej walce na argumenty na podium stanęły drużyny z następujących szkół:

  1. II Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja w Wałbrzychu
  2. IX Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego we Wrocławiu
  3. I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego w Kłodzku

Tezy nad którymi debatowali uczniowie dotykały tematyki niepodległościowej, opozycji w PRL, oraz katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wspominając 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej teza finałowa brzmiała: Decyzja o zdobyciu Monte Cassino była okupiona zbyt dużą ilością ofiar polskich żołnierzy. W debacie o pierwsze miejsce zmierzyły się ze sobą drużyny z II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu i IX Liceum Ogólnokształcącego z Wrocławia. Po werdykcie jury uczniowie mieli możliwość wysłuchania komentarza historycznego wygłoszonego przez dr. hab. Jerzego Kirszaka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu specjalisty zajmującego się historią polskiego czynu zbrojnego w I poł. XX w.

II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu będzie reprezentować nasz region podczas ogólnopolskiego finału w Warszawie.

Warto podkreślić, że Dolnośląski Turniej Debat Oksfordzkich jako ważna inicjatywa edukacyjna o ugruntowanej tradycji, został dostrzeżony i wyróżniony w ubiegłym roku przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który skierował do uczestników Turnieju specjalny list – mozna go przeczytac w sekcji „do pobrania”.

Do zobaczenia w czerwcu!

Koordynatorem DTDO jest dr Iwona Demczyszak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

do góry