Nawigacja

Aktualności

Dyskusja wokół książki „Prymas Wyszyński a Niepodległa. Naród – patriotyzm – państwo w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia” – Warszawa, 11 grudnia 2019

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję wokół książki Prymas Wyszyński a Niepodległa. Naród – patriotyzm – państwo w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Spotkanie odbędzie się w środę 11 grudnia 2019, o godz.17:30, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

Udział wezmą:

  • dr Ewa K. Czaczkowska – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego  – redaktor tomu
  • dr Rafał Łatka – Instytut Pamięci Narodowej – redaktor tomu
  • Moderacja: ks. dr hab. Dominik Zamiatała – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nauczanie prymasa Stefana Wyszyńskiego w całym okresie jego posługi miało podwójny wymiar: duszpasterski i patriotyczny. Prymas Tysiąclecia przywiązywał wielką wagę do miłości Ojczyzny i stale ją propagował. Został w ten sposób wychowany w domu, w którym pojęcie „Polak katolik” było czymś oczywistym i stanowiło istotną ochronę przed rusyfikacją. Wartości patriotyczne wyniesione z okresu dojrzewania i młodości przyczyniły się do wyboru również określonej drogi życia – w służbie Bogu i Ojczyźnie. Kardynał Wyszyński jako prymas Polski jasno nakreślił społeczne zadania Kościoła: „obrona porządku religijnego i moralnego, obrona prymatu rodziny, życia rodzinnego i ekonomii rodzinnej, obrona wolności […] oraz obrona suwerenności naszego Narodu”. To właśnie wokół tych zagadnień koncentrowało się nauczanie patriotyczne w czasie jego prymasostwa.

Ze wstępu Ewy. K. Czaczkowskiej i Rafała Łatki

Publikacja powstała w ramach Centralnego Projektu Badawczego Instytutu Pamięci Narodowej: „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989”. Seria wydawnicza: „Biskupi w realiach komunistycznego państwa”

do góry